Bir Kedi Ensesinden Neden Tutulur?


Enseden tutma, anne kedilerin yavrularına uyguladığı disiplin olduğu için, kedilerde istenmeyen davranışları önlemenin en iyi yoludur. Daha etkili ve düzgün eğitim vermek için kedinizi nasıl tutacağınızı öğrenin.

Enseden tutma özellikle insana ve diğer kedilere karşı fiziksel saldırı gibi kötü davranışlara saklanmalıdır. Ben genellikle kızgın kedileri sırılsıklam etmeye yarayan bir sprey şişesi kullanmayı tercih ederim. Kedi sprey şişeyi onu tutan insanla ilişkilendirdiği için, sadece sizin yokluğunuzda, yaramazlığına devam edecektir.

Şu şekildedir:

1.Kedinin ensesini( boyun üstündeki yumuşak deri) sıkıca kavrayın. “Sıkıca” kavramı anlaşılır olmalıdır, kediyi sertçe tutun demek istemiyorum. Olaydan bir anne gibi dominant biri olmanız anlaşılmalıdır, başka bir saldırgan gibi değil.

2.Keskin bir şekilde “Hayır” dediğiniz sırada, kediyi zemine doğru sıkıca bastırın. Yine sağlam durun, fakat kedinizi tutarken kaba olmayın. Nasıl ses çıkaracağınızı bilirseniz, annenin yavrusuna yaptığı gibi “hayır”ınız etkili olabilir.

3.Kediyi kaslarının rahatladığını görene kadar ve hissedene kadar bu pozisyonda tutun. Bazı kediler gözle görünür şekilde rahatlayacaktır. Onu tutarken usulca ve sakince konuşun: ” Benim iyi oğlum.” “Kedimi seviyorum.” gibi.

4.Elinizi kedinizin üstünde tutmaya devam edin ve ona “Akıllı oğlum/kızım” deyin. Bu onu sevginizi kesmeden disipline etmektir. Kıskançlık genelde kedilerde saldırganlık motivasyonudur. Evdeki dominant kedi “en iyi kedi” statüsünü korumak için yollar arıyor olabilir. Onu azarlamak öfkesini pekiştirmek dışında hiçbir işe yaramaz. 

5.Eğer saldırganlığı tetikleyici olay, pencerenin dışındaki bir sokak kedisi gibi “yanlış yönlendirilmiş saldırganlık” ise, onu, evinizin çevresinden bulunmaktan vazgeçirecek önlemler alın. Bu amaç için tasarlanmış ürünler çeşitli makalelerde mevcuttur

Evinizdeki en yaygın saldırganlık nedeni yanıltıcı türdür, çünkü sokak kedileri ya da bazen rakunlar bile, çitlerimiz boyunca dolaşmaktan ya da sürgülerden kedilerimize doğru bakmaktan başka bir şey düşünmez.

İpuçları: 

1.Bazen yüksek sesle tıslama “hayır” demekten daha etkili olabilir. Tıslama anne kedinin anılarını canlandıracaktır.

2.Kediler arasındaki şiddetli bir kavganın ortasında bir kediyi ensesinden tutmayı denemeyin, çünkü yanlışlıkla çizilebilir ya da ısırılabilirsiniz. Bu durumda en iyisi ilk olarak saldırgan kediyi ayırmaktır. Eğer başka bir aile üyesi varsa, diğer kediyi görüş açısının dışına getirin daha sonra saldırganın ensesinden tutun. Başka bir seçenek kedileri ayırmak için battaniye, havlu, yastık gibi yumuşak nesneleri atmaktır. Nesne diğer kediyi alanın dışına çıkarmak amacıyla zaman kazandırarak, saldırgan kedinin pençelerinin yükünü absorbe edebilir.

3.Enseden tutma özellikle kızgın ve üzgün kedilerde bir dakika sürüyor olabilmesine rağmen, onu 3 – 5 dakika zemine doğru tutmak gerekli olabilir. Öfkesini size yansıtmasına izin vermeyin, fakat onunla sakin ve yatıştırıcı bir şekilde konuşun. Onu rahatlattığınızda,  Adım 4’e devam edin.

4.Günün geri kalanında kedileri ayrı tutmak en iyisi olur.

5.Uyarı: Veterinerler kediyi ensesinden tutuyor olsa da, ayrıca diğer elleriyle de desteklediklerini unutmayın. Yetişkin bir kediyi asla ensesinden tutmayın, çünkü bu ciddi iç hasara yol açabilir. Daima diğer elinizle vücudunun altından tüm ağırlığını destekleyin. 

İhtiyacınız Olan Şey

Saldırganlığını yönlendirmek amacıyla fırlatmak için doldurulmuş oyuncak ya da yastık


Bunu beğendin mi ? Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin !

Konu Hakkında Tepkin Nedir

Karnı Aç Karnı Aç
0
Karnı Aç
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Bilmiş Bilmiş
0
Bilmiş
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Üzğün Üzğün
0
Üzğün
Korkmuş Korkmuş
0
Korkmuş
Kızğın Kızğın
0
Kızğın
TurkCrafThere are no comments yet

Ne Paylaşmayı Düşünüyorsun ?
Anket Oluştur
Anket oluştur kafandakileri herkese sor.
Haber Paylaş
Hikayeni veya haberlerini paylaş.
Video Paylaş
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Müzik Paylaş
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Fotoğraf Paylaş
Fotoğraf veya GIF
Gif Paylaş
GIF formatında fotoğraflar yükleyerek , hareketli fotoğraflar paylaşınız.