Evcil hayvanla bebek aynı evde olur mu?


Kedinize köpeğinize yıllarca bebeğiniz gibi baktınız. Yıllar geçti aradan. Siz büyüdünüz. O da biraz yaşlandı. Yaşamınızda ufak tefek değişiklikler oldu. Evlendiniz. Şimdi bir bebeğiniz var. Peki ne olacak? Herkes başınızın etini yerken siz iki bebeğinizi de düşünmek zorundasınız.

Tabii ki bebeğinizi tehlikeye atmayacaksınız. Ancak bu diğer bebeğinizi, can dostunuzu sokağa bırakmayı gerektirmiyor. Doğru hareket ederseniz evcil hayvanınızla bebeğinizin aynı evde yaşamaması için hiçbir neden yok. Aksine evcil hayvanla büyüyen bebekler çok daha sağlıklı oluyor.

Evcil hayvan bebeği nasıl etkiler?

Finlandiya’daki Kuopi Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre evcil hayvanla aynı ortamda yaşayan bebekler daha seyrek hastalanıyor. Özellikle soğuk algınlığı, grip ve kulak enfeksiyonu gibi hastalıklar bu bebeklere pek uğramıyor. Antibiyotik kullanmalarına da gerek kalmıyor. Nedeni basit. Kedi ve köpeklerin taşıdığı mikroplar ve alerjenler çocukların bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

bebek ve hayvanEvde hayvan varsa bebek zor hastalanıyor; bağışıklık sistemi daha güçlü oluyor.

Bugüne dek yapılanların en kapsamlısı olan araştırmada 2002 – 2005 arasında Kuopi Üniversitesi Hastanesi’nde doğan 397 bebek gözlemlendi: % 35’inin evinde köpek, %24’ününse kedi vardı. Kalan % 41’lik bölüm düzenli aralıklarla kedilerle, köpeklerle biraraya getirildi. Araştırma bebekler 9 haftalıkken başladı. Aileler bebeklerle evcil hayvanların deneyimlerini temas günlüklerine kaydettiler.

Sonuçlar ilgi çekici. Evcil hayvanla aynı ortamı paylaşan bebeklerin % 76’sı gayet sağlıklı; evcil hayvanla yaşamayan bebeklerde bu oran %62’de kaldı. Araştırmanın başkanlığını üstlenen Dr. Eija Bergroth’un açıklaması: “Köpeklerle yaşayan bebekler kedilerle yaşayanlardan daha sağlıklı. Evcil hayvanın olmadığı evlerde yaşayan bebeklerden daha da sağlıklı. Köpeklerin taşıdığı alerjenlerin ve mikroskobik canlıların bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini düşünüyoruz.”

Çiftliklerde ve kırsal kesimde büyüyen çocukların daha seyrek hastalanmaları gözlemine dayanan araştırma 2012 Ağustos’ta Finlandiya Pediatri dergisinde yayımlandı.


Bunu beğendin mi ? Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin !

Konu Hakkında Tepkin Nedir

Karnı Aç Karnı Aç
0
Karnı Aç
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Bilmiş Bilmiş
0
Bilmiş
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Üzğün Üzğün
0
Üzğün
Korkmuş Korkmuş
0
Korkmuş
Kızğın Kızğın
0
Kızğın
TurkCrafThere are no comments yet

Ne Paylaşmayı Düşünüyorsun ?
Anket Oluştur
Anket oluştur kafandakileri herkese sor.
Haber Paylaş
Hikayeni veya haberlerini paylaş.
Video Paylaş
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Müzik Paylaş
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Fotoğraf Paylaş
Fotoğraf veya GIF
Gif Paylaş
GIF formatında fotoğraflar yükleyerek , hareketli fotoğraflar paylaşınız.