Kedi Alerjisi Nasıl Geçer ?


Kedi alerjisi genellikle bir kişinin kedinin tükürüğünde bulunan proteine olan alerjisidir. Kedi alerjisi yapan protein bir kedinin türüne göre değişebilir. Kediler kendilerini yalayarak temizledikleri ve tüyleri de her tarafa kolayca dağılabildiği için bu alerjenler bir evin her yerinde bulunabilirler. Alerjinin nedeni olan proteinler ayrıca kedinin idrarında ve derisinde de vardır. Kediden kediye farklılık gösterebilen protein (fed d1) seviyesi özellikle yavru kedilerde daha azdır.

Kedi alerjisi

Kedi alerjisi

Kedi Alerjisi Nasıl Geçer ?

Ne yazık ki kedi alerjisinin direk bir tedavisi yoktur. Doktorlar genellikle antihistamin içeren ilaçları önermektedir. Alerji iğneleri antihismatinlere göre daha uzun süreli etkidir ve doktor tarafından önerilebilir. Bazı araştırmalara göre küçük çocukların evde bir kediyle büyümesi ileride oluşabilecek alerji riskini azaltmaktadır. Fakat farklı araştırmalara göre de tam tersine çocuğun durumunu daha da kötü yapabilir.

Alerji riskini azaltmak için kedinin tüylerini mümkün olduğunca kısa kesmeli ve sürekli tüyleri temizlemek şarttır. Ayrıca hava temizleyen aletlerin (HEPA) de yararı olabilir. Hava temizleyicilerin her odada bulunması tavsiye edilmektedir.

Alerji riskini azaltmak için bir başka yöntem ise mobilya seçimini değiştirmek olabilir. Yumuşak koltuklara kedi tüyleri rahatlıkla sıkışabilmektir, fakat tahta koltuklarda bunun olma olasılığı azdır ve temizlemesi daha kolaydır. Kediyle temasdan sonra her zaman ellerinizi yıkamanız tavsiye edilir.

Kedi Alerjisi İçin Verilen İlaçlar Hangileri ?

Claritin, Allegra, Benadyrl, Loratidine ve Zyrtec gibi reçetesiz antihistamin içeren ilaçlar kedi alerjisi için doktorunuz tarafından verilebilir. Bu ilaçlar alerji tedavisinden ziyade alerjik reaksiyonların oluşmaması için verilmektedir. Bu ilaçları kedili bir eve girmeden önce kullanmakta yarar vardır.

Ne yazık ki kedi alerjisinin direk bir ilaç tedavisi yoktur. Alerji ilaçlarının bazıları uyku yaptığı için sizin için en uygun olan ilacı kullanmanızda yarar var. Ayrıca sürekli alerji ilacı kullanmanız da ileride bazı sağlık sorunlara yol açabilir.

Kedi Alerjisi İçin Aşı Var Mı ?

Immunoterapi denilen tedavi yöntemi ile (alerji iğneleri/aşı) bir hastanın kedide bulunan bu alerjik proteine karşı hassasiyetini azaltılabilmektedir. Alerji iğneleri bu allerjenleri içerir ve belli periyotlarla vücuda enjekte edilir. Belli bir süre sonra vücut artık bu allerjene karşı yüksek tolerans göstermeye başlar. Immunoterapi ilaç tedavisine göre daha uzun süreli bir etkiye sahiptir.


Bunu beğendin mi ? Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin !

Konu Hakkında Tepkin Nedir

Karnı Aç Karnı Aç
0
Karnı Aç
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Bilmiş Bilmiş
0
Bilmiş
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Üzğün Üzğün
0
Üzğün
Korkmuş Korkmuş
0
Korkmuş
Kızğın Kızğın
0
Kızğın
TurkCrafThere are no comments yet

Ne Paylaşmayı Düşünüyorsun ?
Anket Oluştur
Anket oluştur kafandakileri herkese sor.
Haber Paylaş
Hikayeni veya haberlerini paylaş.
Video Paylaş
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Müzik Paylaş
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Fotoğraf Paylaş
Fotoğraf veya GIF
Gif Paylaş
GIF formatında fotoğraflar yükleyerek , hareketli fotoğraflar paylaşınız.