Kedi Bakımında Aşının Önemi


Evinizde hangi hayvanı beslerseniz besleyin mutlaka aşılarını tam olarak ve zamanında yaptırmalısınız. Kedi besleyen kişilerin de bu konuda uyarlı olmaları oldukça önemlidir. Kedilerinizin aşılarını yaptırmanız halinde onları zararlı parazitlerden kormuş olacağınız gibi aynı zamanda pek çok başka hastalıktan da korumuş olursunuz. Kediler anne sütü sayesinde pek çok antikor almaktadırlar. Ancak anne sütüyle beslendikleri dönem toplam 6 il 12 hafta boyunca onları korumaya yardımcı olur. Bu süreçten sonra mutlaka aşılar yapılmalı ve kediler bu şekilde korunmaya başlanmalıdır. Eğer kedi besliyorsanız ve aşılarını henüz tamamlamadıysanız kedinizi evden dışarı çıkarmamaya özen göstermelisiniz. Eğer çıkarmak zorunda kalacağınız bir durumla karşı karşıya kalırsanız da mutlaka kedinizi kucağınıza almalısınız. Özellikle aşıları tamamlanmamış kedileri başka kediler ile aynı ortama sokmamaya da özen göstermelisiniz. Çünkü kedinizin yeterli antikor üretmemesi sonucu parazitlere ve hastalıklara açık olduğunu akılda tutarak onu bu risklerden de korumuş olursunuz. Diğer hayvanlarla temas ettiğinde Zoonoz hastalık türevleri ile ilgili sıkıntı yaşayabilirsiniz. 

Aşı Programını Takip Edin

Kliniklerde yavru kedilere yönelik aşı programları olduğu için mutlaka veterinere götürmeli ve bu aşı takvimine göre kedinizin aşılarını yaptırmalısınız. Özellikle kediniz 6 ile 8 haftalık olduğunda dış parazitlerden korunması için ve iç parazitlerden arınması için aşı yaptırmış olmalısınız. Aşıları düzenli yapılan ve tamamlanmış olan kedilerin hayat kaliteleri artacağı gibi hem viral enfeksiyonlardan korunmuş olacaklar hem de bakteri ya da parazit gibi sorunlardan da uzak durmuş olacaklardır. Aşılar hayvan sağlığını korumada son derece önemlidir. 

Kedilere uygulanan aşılar arasında gençlik hastalığı olarak bilinen ve pek çok kedinin bu yüzden yaşamını yitirmesine neden olan hastalığa karşı geliştirilen Panleukopenia aşısı vardır. Bulaşıcı olan bu hastalık çok ölümcül bir enfeksiyona da sahiptir ve viral bir enfeksiyondur. Bu hastalıkla mücadelenin tek şartı aşı vurulmasıdır. 

Enfeksiyon Aşıları

Bir başka kedi aşısı ise Feline Viral Rhinotracheitis isimli önemli bir aşıdır ki, bu aşı sayesinde kedinizin üst solunum yollarında oluşabilecek bulaşıcı enfeksiyona karşı koruma sağlar. Aşı ile bu hastalığın önüne geçilebilir. Aynı zamanda üst solunum yolları ile ilgili bir başka enfeksiyon aşısı da Calisivirus aşısıdır. Bakteriyel enfeksiyon riskinin azaltılması için de mutlaka Chlamydia aşısını vurdurmuş olmanız gerekmektedir. 

Kediler için ölümcül bir hastalık olan viral enfeksiyonları engelleyen Feline Leukemia Virüs aşısı da eğer kedinizi dışarı bırakıyorsanız mutlaka vurulması gereken hayati bir aşıdır. Kuduz aşısı da elbette en önemli aşılar arasındadır ve tüm memelilere bulaşabildiği için insan sağlığını da riske atmaktadır 

Bir başka aşı ise Fiv İmmunodeficiency Virüs aşısıdır. Aids  olarak da bilinen hastalığı önlemede hayati önem taşımaktadır. Yine viral enfeksiyonlar arasında çok öldürücü olan Feline İnfectious Peritonitis aşısı da yapılmalıdır ancak ülkemizde henüz kullanılmamaktadır. 

Ölümcül Hastalıkları Engelleyebilirsiniz

Aşı demek kedinizin sağlıklı ve uzun ömürlü bir hayat sürmesi demektir. Bu nedenle tüm aşıları zamanında ve veteriner hekiminizin önerdiği takvime göre yaptırmalısınız. 6 haftalıktan itibaren yapılacka aşı programlarını veteriner hekiminizden edinebilirsiniz. 

Aşılarını düzenli olarak yaptırdığınızda kedinizin bağışıklık sistemini de güçlendirmiş olacaksınız. Parazit ve bakteri olasılıklarını bertaraf edebilir ve pek çok hastalığa karşı onu korumuş olursunuz.  Bazı aşılar yalnızca 1 kez yapıldığı gibi, bir takım aşılar da belli sürelerde yenilenmelidir. Antiparaziter tedavilerini ise mutlaka düzenli olarak yaptırmalısınız. Parazitlerin kedilerin bağırsaklarında çoğalarak yaşayabileceklerini aklınızda bulundurmalı ve mutlaka parazit aşılarını da belirlenen tarihleri esas alarak düzenli olarak vurdurmalısınız. Kedinizin sağlığı için aşılarını asla ihmal etmemelisiniz. 


Bunu beğendin mi ? Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin !

Konu Hakkında Tepkin Nedir

Karnı Aç Karnı Aç
0
Karnı Aç
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Bilmiş Bilmiş
0
Bilmiş
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Üzğün Üzğün
0
Üzğün
Korkmuş Korkmuş
0
Korkmuş
Kızğın Kızğın
0
Kızğın
TurkCrafThere are no comments yet

Ne Paylaşmayı Düşünüyorsun ?
Anket Oluştur
Anket oluştur kafandakileri herkese sor.
Haber Paylaş
Hikayeni veya haberlerini paylaş.
Video Paylaş
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Müzik Paylaş
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Fotoğraf Paylaş
Fotoğraf veya GIF
Gif Paylaş
GIF formatında fotoğraflar yükleyerek , hareketli fotoğraflar paylaşınız.