Kedi Hastalıkları Nelerdir ?


Kedilerin bir çok hastalığa yakalanma eğilimleri var. Tüm bu kedi hastalıklarının da kendine has belirtileri mevcut. Onları hasta eden şeyi bularak,doğru tedavi edilmelerine yardım etmek ve çabuk iyileşmelerini sağlamak da bizim elimizde. Peki kedi hastalıkları nelerdir?

Kedi Hastalıkları Neler ?

Virüs ve bakteriler kedilerin burun, sinüs, boğaz bölgelerini kolayca kaplayarak üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olurlar. Barınaklarda ya da birden fazla kedinin yaşadığı evlerde virüs ve bakteriler yiyecek, içecek, mama kabı, öksürük, aksırık gibi yollarla diğer kedilere de bulaşabilir. Ayrıca stres ve kalabalık gibi etkenler de kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonlarını tetikler. Özellikle İran kedisi gibi düz bir yüz yapısına sahip olan kediler bu hastalıklara diğer kedilerden çok daha fazla yatkındır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının belirtileriyse biz insanlarda olduğu gibi; burun akıntısı, burun tıkanıklığı, ateş, iştah kaybı ve hızlı nefes alış veriş. Hastalığın en büyük savaşçıları ise antibiyotikler, bolca sıvı tüketimi ve dinlenme. Kedinizi bu hastalık sırasında evde tutmak, stresten uzak kalmasını sağlamak ve düzenli olarak veterinerinizin önerilerini almak çabuk bir iyileşme sürecinin temel şartlarından.

kedi hastalıkları

kedi hastalıkları

Kedilerde Diş Eti İltihabı

Sık rastlanan kedi hastalıklarından bir diğeri de diş eti iltihabı. Buna neden olan temel şey ise dişlerde oluşan plaklar. Bir diğer deyişle bakteri ve yiyecek artıklarının diş eti boyunca birikmesi. Sarı renkli bu tartar zamanla diş etinin alt tabakasına da erişerek diş etlerinin iltihaplanmasına neden oluyor. Diş eti iltihabı görülen kediler genellikle karbonhidrat miktarı yüksek mamalar tüketen kediler oluyor. Kızaran diş etleri, kötü ağız kokusu ve mama yerken zorlanmaları kedilerdeki diş eti iltihabının ilk belirtilerinden. Müdahale edilmediği zaman hastalık genellikle bir dişte başlayarak zamanla yayılabilen cinsten. İltihap fark edildiğindiyse veterinerler tarafından temizlenebiliyor ve antibiyotiklerle kontrol altına alınabiliyor. Ardından da veterinerinizin önerdiği şekilde kedinizin diş temizliğini yapmanız ve dişlerini fırçalamanız gerekiyor.

Kedilerde Bağırsak Kurdu

Bağırsak kurdu kedi hastalıkları içerisinde o kadar yaygın ki yalnızca dışarıda yaşayan kedilerde değil ev kedilerinden de görülme ihtimali çok yüksek. Yuvarlak kurt denilen tür kedilerde görülen kurtlar arasında en yaygını. Enfeksiyon kapmış olan böceklerin ya da kuşların yenmesi veya enfeksiyonun bir şekilde bulaştığı toprakla temas halinde olunması ile bulaşabiliyor. Kurtlar kedilerin ince bağırsaklarını istila ederek ardından kana ve bütün organlara kadar sıçrayabiliyor. Bu hastalığın en genel belirtileri ise; kedinin dışkısında rastlanan ince uzun kurtçuklar, şiş bir karın, iştah kaybı ve ishal. Müdahale edilmediği ve çok fazla arttığı zaman kedilerde ölüme kadar gidebilen ciddi bir sorun. Tedavisiyse ağız yoluyla alınan ilaçlar ile sağlanıyor. Temizlik, pire kontrolü, bir de kedileri evden uzaklaştırmamak bağırsak kurdunu engellemenin temel yolları.

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonları

İdrar kesesi ve idrar yolunu kaplayan iltihap dolayısıyla oluşan idrar yolu enfeksiyonu da kedi hastalıkları içerisinde sık karşılaşılanlarından birisi. Kedinizin bu hastalığa yakalandığını gösteren en yaygın belirtiler; kanlı idrar ve idrar yaparken zorlanma. İdrar yolu enfeksiyonlarının nedeni kesin olarak bilinemiyor. Ama özellikle kistler, bedenin susuz kalması, bakteriyel enfeksiyonlar veya kedi maması içindeki bazı maddeler bu hastalığın riskini en fazla arttıran etkenlerden. Veterinerin önerdiği bir beslenme programı ve yine veterinerin önerdiği ilaçlar ile hastalık yaklaşık 10 gün içerisinde kontrol altına alınabiliyor.

Kedilerde Böbrek Yetmezliği

Böbrekler kandaki su miktarını dengeleyen, bu suyu filtreleyen ve atıkları ayrıştıran hayati organlar. Uzmanlara göre yetersiz beslenme ve mamalardaki besin miktarının azlığı sonucu kedilerde kronik böbrek yetmezliği hastalığı görülebiliyor. Aşama aşama ilerlediği için yıllar boyu kedinizde böyle bir sorun olduğunun farkına varamayabilirsiniz. Ama zaman ilerledikçe hastalık kendini göstermeye başlıyor. En yaygın belirtilerse sık sık idrar yapma ve fazlasıyla su içme isteği. Kilo kaybı, kötü kokulu nefes ve salya miktarındaki artış da bu belirtilere eşlik edebilir. Akut böbrek yetmezliğiyle belirli bir etkene bağlı olarak aniden ortaya çıkıyor. Belirtileriyse kronik böbrek yetmezliği ile benzer. Bu tip belirtilerle karşılaştığınızda kedinizin hastalığını öğrenmek ve bir an önce müdahale etmek için onu acilen bir veterinere götürmeniz hayati önem taşıyor.


Bunu beğendin mi ? Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin !

Konu Hakkında Tepkin Nedir

Karnı Aç Karnı Aç
0
Karnı Aç
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Bilmiş Bilmiş
0
Bilmiş
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Üzğün Üzğün
0
Üzğün
Korkmuş Korkmuş
0
Korkmuş
Kızğın Kızğın
0
Kızğın
TurkCrafThere are no comments yet

Ne Paylaşmayı Düşünüyorsun ?
Anket Oluştur
Anket oluştur kafandakileri herkese sor.
Haber Paylaş
Hikayeni veya haberlerini paylaş.
Video Paylaş
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Müzik Paylaş
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Fotoğraf Paylaş
Fotoğraf veya GIF
Gif Paylaş
GIF formatında fotoğraflar yükleyerek , hareketli fotoğraflar paylaşınız.