Kedi Kısırlaştırma Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?


Kedilerde kısırlaştırma işlemi onun üreme organlarına hiçbir zarar vermeden üremesini durdurmak anlamına gelir. Kedi kısırlaştırma genellikle riski olmayan basit bir operasyon olmasına karşın kedi sahiplerinin bu konuda endişeleri olabiliyor. Kediniz kısırlaştırma sonrası evde dikkat edecekleriniz ve ona uygulayacağınız bakım ile yaklaşık 10-15 gün sonunda tamamen iyileşmiş olarak eski hayatına geri dönebilir.

Eve Dönünce Yapılması Gerekenler

Kedi kısırlaştırma işleminin yapılmasının ardından eve döndüğünüzde kediniz hala daha bir miktar anestezi etkisinde olacaktır. Ayrıca veterinerler genellikle gözleri kurumasın diye bir merhem kullandıkları için eve döndüğünüzde gözleri de geçici süreliğine çok iyi görmüyor olabilir. Onu yaklaşık 24 saat boyunca iyice dinlenmesi için karanlık, sıcak ve sessiz bir odada yatırabilirsiniz. Bu süreçte eğer evde çocuk ya da başka hayvanlar varsa onun uzağında tutmalı ve olabildiğince dinlenmesini sağlamalısınız. Anestezinin etkisi 24 saat sonunda tamemen geçmiş olacaktır. Siz de bu süreçte gece onun yanında olabilir, davranışlarını takip edebilirsiniz.

Ne Yemeli, Ne İçmeli?

Kedi kısırlaştırma sonrası kedinizi eve getirdiğinizde ona su vermelisiniz. Fakat fazla su içmek kırılaştırma sonrası kusmasına neden olabilir. Bu nedenle su kabına az miktarda su koyun ve ihtiyaç duyduğunda bu suyu yenileyin. Kendine gelmeye başladığında ona günlük verdiğiniz mama miktarının yarısı ya da çeyreği kadar mama verebilirsiniz. Eğer mamayı yerken de kusuyorsa bu konuda ısrar etmeyin ve yeniden mama vermek için ertesi sabaha kadar bekleyin. Ameliyattan sonraki gün de ona düzenli mikratlarda su ve mama vermeyi ihmal etmeyin. Anestezinin etkisi ile kedilerin birçoğunun midesi bulanır. Dolayısıyla iştahi kapandığında ya da kustuğunda telaşa kapılmanıza gerek yok. Ancak 48 saat sonunda hala aynı tepkileri veriyorsa veterinerinize danışmalısınız.

kedi kısırlaştırma sonrası

Tuvalet Alışkanlığı Nasıl Olacak?

Kediniz kısırlaştırma sonrası yemek yemek istemiyor olsa bile idrar yapma gereksinimi olacaktır. Onun için hazırladığınız dinlenme alanının hemen yanı başına temiz bir kedi tuvalet kabı koyarak en rahat şekilde buna ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Kısırlaştırma sonrası dönemde kediler epey hassas olduklarından toz kum yaralarının enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Bu dönemde en az bir hafta boyunca kristal kedi kumu ya da parçalanmış kağıt peçeleri tercih edebilirsiniz.

Kısırlaştırma ameliyatı sonrasındaki 24 saat boyunca hafif kanamalar meydana gelebilir. Eğer bu sürenin sonunda hala kanamalar devam ediyorsa veterinerinizi aramalısınız. Kediniz üç günün sonunda normal tuvalet alışkanlıklarına geri dönmediyse yine veterinerinizi aramanızda fayda var.

Ağrı Kesiciler

Bir iki gün boyunca hafifi ağrılar hissetmesi çok normal. Kısırlaştırma sonrası süreçte veterineriniz ona yardımcı olacak uzun süreli bir ağrı kesici iğne yapabilir. Bu durumda kedinizin çok büyük ihtimalle daha fazla ağrı kesiciye ihtiyacı olmayacaktır. Hatırlamanız gereken bir diğer nokta da kedinize kısırlaştırma sonrası ağrılar için asla insanlar için üretilen ağrı kesicilerden vermemeniz gerektiği. Çünkü bu tür ilaçlar kedilerde çok büyük sorunlara hatta zaman zaman ölüme kadar yol açabiliyor. Ağrı olduğunu hissetiğiniz durumlarda mutlaka veterinerinize danışmalı ve onun önerisi doğrultusunda hareket etmelisiniz.

Yaranın Bakımı Nasıl Olmalı?

Kedi kısırlaştırma ameliyatı sonrası eve geldiğinizde yapmanız gereken ilk şeylerden biri yarasını gözünüzle kontrol etmek. Bölgenin görüntüsü kırmızı ve hafif şiş olacaktır. Bir hafta boyunca yarayı günde bir iki defa kontrol ederek anormal bir durum olup olmadığını görebilirsiniz. Kanama, akıntı ya da herhangi başka bir anormal durumla karşılaşırsanız bu konuyu vakit kaybetmeden veterinize danışmalısınız.

Yaranın kaşınması, ısırılması ya da yalanması daha fazla açılmasına ve zor iyileşmesine neden olur. Bu yüzden bölgeyi kedinizin ulaşamayacağı şekilde bandajlamalı ve yaranın bir an önce iyileşmesini sağlamalısınız.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Özellikle anestezinin etkisinin geçmesiyle kediniz bir iki gün içerisinde eski hareketli haline geri dönecektir. Fakat yara henüz iyileşmediği için onu bir hafta boyunca evde tutmalısınız. Kısırlaştırma sonrasındaki bir hafta boyunca çok fazla hareket etmesine, koşmasına, hatta mümkünse oyun oynamasına engel olmalısınız. Ona sıcak ve küçük bir oda vererek hem daha az hareket etmesini hem de bu süreçte rahat etmesini sağlayabilirsiniz.


Bunu beğendin mi ? Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin !

Konu Hakkında Tepkin Nedir

Karnı Aç Karnı Aç
0
Karnı Aç
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Bilmiş Bilmiş
0
Bilmiş
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Üzğün Üzğün
0
Üzğün
Korkmuş Korkmuş
0
Korkmuş
Kızğın Kızğın
0
Kızğın
TurkCrafThere are no comments yet

Ne Paylaşmayı Düşünüyorsun ?
Anket Oluştur
Anket oluştur kafandakileri herkese sor.
Haber Paylaş
Hikayeni veya haberlerini paylaş.
Video Paylaş
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Müzik Paylaş
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Fotoğraf Paylaş
Fotoğraf veya GIF
Gif Paylaş
GIF formatında fotoğraflar yükleyerek , hareketli fotoğraflar paylaşınız.