Kedi Maması Nasıl Seçilir?


Ne yerseniz osunuz ve bu aynı şekilde “barınak ve yemek” peşinde olan kediler için de geçerlidir. Gerçekten de, kedi maması kedi bakımında en önemli masraflardan biridir. Ayrıca, uygun bir beslenme, bir seri ciddi tıbbi durum için veteriner masrafını erteleyebileceği ya da engelleyebileceğine dikkat etmek de önemlidir. Bu yazının nihai amacı, kedinize en iyi gıdayı seçmenizde karar sürecinizi kolaylaştırmak, kedi maması üzerindeki etiketlerin nasıl okunacağını öğrenmenize yardım etmektir, fakat bazı temellere ihtiyacımız olacak.

Kedilerin Temel Gıda İhtiyaçları

-Et, balık ya da kümes hayvanlarından gelen bir protein 

-Gerekli bir amino asit olan Torin

-Bazı diğer vitaminler, mineraller, enzimler ve yağ asitleri

-Su

Temel olarak bu şekildedir.  Mısır, buğday ve /veya pirinç hem konserve hem de kuru kedi mamalarında dolgu malzemesi olarak kullanılsa da, kediler karbonhidratlara ihtiyaç duymazlar. Bağlayıcı, tatlandırıcı ve renklendirici gibi diğer içerikler kedi gıda üreticileri tarafından tüketicinin estetik anlamda isteklerini tatmin etmek için eklenmektedir. Koruyucular gerekli olsa da, her durumda kedilerimiz için yiyecekleri taze tutmak amacıyla konserve yiyecekler uzun süre açık bırakılmamalıdır.

Konserve Yiyecek mi Kuru Gıda mı?

Birçok beslenme uzmanı, çeşitli nedenlerle kedilerin hem kuru hem de konserve gıda çeşitliliğine sahip bir şekilde beslenmesi gerektiği konusunda hemfikirdir:

– Kuru gıdalar uygundur ve “özgürce yemesi için” dışarıda tutulabilir.

– Konserve gıdalar su içerir ve çoğu kedi düzenli su içmez

– Kedinizin doğru miktarda besin almasını sağlayın. Seçtiğiniz “Mükemmele yakın” gıdaya bazı mineraller ve/veya vitaminler çok az (ya da çok fazla) eklenmiş olabilir.

– Kediler aslında gün içinde ve gün boyu aynı gıdalarla beslenmekten sıkılabilirler ve yemeyi bırakabilirler. Kabullenin, yıllardır sabah, öğlen, akşam pizza yemekten keyif alır mıydınız? Sadece beslenmenizden sıkılmazdınız, ayrıca sağlığınız da bozulurdu.

– Bazı maddelere karşı alerji ihtimalini önleyin. Kediler (insanlar gibi)zaman içinde alerji geliştirirler. Kedilerde gıda alerjisi insidansı nadir görülmesine rağmen, kedi sahipleri özellikle eğer kedileri geçmişte alerji belirtisi göstermişse, tedbir açısından yanılgıya kapılabilirler.

– “Gıda bağımlılığını” engelleyin.  The Whole Cat Dergisi Ekim 2001 sayısında, belli bir fabrikadan çıkmış ve belli bir parti numarasına sahip bir marka kedi maması yiyerek lezzet bağımlısı olan bir kedinin durumuna değinmektedir.

Bu durum Tekir’in her gün farklı bir gıda alması gerektiği anlamına gelmez, fakat her gün kedileri kuru gıda takviyeli, konserve gıda çeşitliliği ile beslemek, onu “Mızmız Tekir” olmaktan koruyacak ve diyetine renk katacaktır.

Daha Ucuz Markalar Ekonomik Değildir

İlk kez kedi sahibi olanların çoğu giderleri kısmak adına, kedileri için bulabildikleri en ucuz mamayı alırlar. Bu birçok sebeple yanlış ekonomidir. İlk olarak, çalışmalar kedilerin alması gereken gıdalardan ihtiyaç duydukları kadar yediklerini göstermiştir. Bu nedenle, kaliteli bir mama ile normal beslenme ihtiyaçlarını karşılayan besin içeriği almak yerine, bol miktarda karbonhidratla doldurulmuş markada iki kat daha fazla yemek yemiş olabilirler. İkincisi, yıllar boyunca standartların altındaki gıdalarla beslenmeye devam etmek ağır şekilde, pahalı veteriner masraflarına neden olabilecek kadar ciddi tıbbi durumlara yol açacaktır.

Bu nedenlerden ötürü, “Ödediğin kadarını alırsın” eski özdeyişi özellikle kedi maması konusunda gerçeği ifade etmektedir.

Etiket Üzerinde Bakılması Gerekenler

-Etiketin üzerinde yazan “ Eksiksiz ve Dengeli” ibaresinin gösterildiği AAFCO’nun gereksinimlerine uygunluk

-Adlandırılmış protein kaynağı- “et” tense, “tavuk, hindi, kuzu ya da sığır eti”  açıklaması

-Konserve gıdalarda özellikle protein kaynağı ilk listelenen malzeme olmalıdır.

-Tazeliği için son kullanma tarihini kontrol edin.

Kaçınılması Gerekenler

-“Yan ürünler” , “et ve/veya kemik unu” , “sindirimi düzenleyici” “sindirim” içeren çoğu diğer tanımlamalar ve kelimeler ya da şeker ilavesi

– BHA, BHT, etoksikuin ve propil galat gibi kimyasal koruyucular

– Dolgu maddesi olarak mısır unu

– Aşırı karbonhidrat “dolgu maddesi” ( Kuru gıdalar en fazla %50 tahıl içerebilir)

Kediler zorunlu karnivorlardır ve çoğu sebze, tüketici ya da üretici tarafından kedilerin beslenmesine dahil edilebilse de, kediler vejeteryan beslenme geliştiremezler.

Evcil hayvan gıda üreticileri, aşağıdaki ölçütler yerine getirilmedikçe etiketlerde “eksiksiz ve dengeli” yazısını basamazlar:

-Gıda etikette önerilen ömür süresi içinde beslenme testlerinden geçmiş olmalıdır

-Gıda bileşimi AAFCO tarafından belirlenen besin değeri seviyelerini karşılamalı ya da aşmalıdır.

-Ticari evcil hayvan gıdalarında bulunan düzeylerdeki koruyucuların, gıdada bulunan düzeyinden 100 katından daha azının bilimsel olarak evcil hayvanlarda (ya da insanda)  herhangi bir probleme neden olabileceği görülmemiştir. Diğer yandan çoğu kedi maması üreticisi için geçerli ilke, vitamin C ve vitamin E gibi doğal koruyucu maddeleri kullanmaya yönelmektir.


Bunu beğendin mi ? Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin !

Konu Hakkında Tepkin Nedir

Karnı Aç Karnı Aç
0
Karnı Aç
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Bilmiş Bilmiş
0
Bilmiş
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Üzğün Üzğün
0
Üzğün
Korkmuş Korkmuş
0
Korkmuş
Kızğın Kızğın
0
Kızğın
TurkCrafThere are no comments yet

Ne Paylaşmayı Düşünüyorsun ?
Anket Oluştur
Anket oluştur kafandakileri herkese sor.
Haber Paylaş
Hikayeni veya haberlerini paylaş.
Video Paylaş
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Müzik Paylaş
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Fotoğraf Paylaş
Fotoğraf veya GIF
Gif Paylaş
GIF formatında fotoğraflar yükleyerek , hareketli fotoğraflar paylaşınız.