Kedi Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?


Sahiplendiğimiz kedimiz kısa süre içerisinde bu dünyada en sevdiğimiz varlıklardan biri haline gelir. Ona duyduğumuz bu sevgi de ona en iyi şekilde bakma, en iyi kedi mamalarıyla besleme gibi kaygıları beraberinde getirir. Eğer ilk defa kedi sahibi olduysanız sizin de aklınızda ona en uygun ve en besleyici mamanın hangisi olduğu soruyu yatıyordur. Bir yandan da ona en doğru mamayı ne şekilde vereceğiniz gibi şüpheler duyuyor olabilirsiniz. İşte kedi maması seçerken dikkat etmeniz gereken kriterler ve doğru kedi mamasını nasıl bulacağınıza dair ipuçları.

Kediler etobur hayvanlardır. Kedi maması seçimi ile ilgili karar verirken akılda tutulması gereken en önemli madde bu. Konu beslenme olduğunda onlar ne biz insanlara ne de köpeklere benzerler. Kediler besin konusunda hiç esnek değiller. Onlar hem protein hem de yağ bakımından bizden çok daha fazla ete ihtiyaç duyarlar. Dolayısıyla biz de kediler için en iyi mamayı seçerken bunu aklımızda bulundurmalıyız.

Kedilerin ne derece etobur olduğunu anlamak adına çok güzel bir örnek verelim: eğer biz insanlar kediler kadar et yeseydik yaklaşık 20’li yaşlarda kalp hastalıklarıyla karşılaşmaya başlardık. Yani kediler hem bizlerden hem de her türlü besin grubuna ihtitaç duyan köpeklerden çok daha farklı. Eğer daha önce bir köpek beslediyseniz kedinizi beslerken aynı yöntemler işe yaramayacaktır. Örneğin köpeğinizin yediği mamalarda yer alan karbonhidrat kediniz için pek de ideal bir besin sayılmaz. Fazla miktarda karbonhidratlı mamalar kedilerde obeziteye yol açabilir.

Öncelikle kedinizin damak tadına hitap edin!

kedi maması seçimi

Kedi maması seçiminde ihmalkar davranmamak onun en iyi ve en sağlıklı şekilde büyümesi için gerekli. Dolayısıyla kedi maması seçiminde mamaların üzerinde yazan etiketleri okumayı ihmal etmeyin. Ama mamaların üzerinde pazarlama amaçlı yazılan “gurme”, “süper gıda” gibi yazılara değil hangi besinden ne kadar miktarda içerdiğine odaklanmalısınız. Tabii bunu yapmadan önce veterinerinize danışarak sizin kediniz için kuru mu yoksa ıslak mama mı önerdiğini öğrenmek de çok faydalı.

Tüm bunları yaptıktan sonra mamayı kedi kabına koymak ve kedinizin damak zevkine uyup uymadığını test etmek kalıyor. Kediniz mamayı severek yiyor ve herhangi bir mide sorunu yaşamıyorsa doğru kararı verdiniz demektir.

Tabii diğer senaryo da mümkün. Kedinizin mamayı sevmemesi ve yememesi ihtimalini de her zaman düşünmeli ve böyle durumlarda ikinci seçeneğinizi devreye sokmalısınız. Diğer mamaya geçişi mutlaka aşama aşama yapmalısınız. Biraz eski kedi maması ile bir miktar yeni kedi mamasını karıştırarak kedinizi bu yeni mamaya daha kolay alıştırabilirsiniz.

Ne zaman ve ne kadar beslenmeli?

Belki de aklınızdaki en önemli soru kedinize bir porsiyonda ne kadar mama vereceğinizdir. Aslında bu birkaç kritere göre değişir. Kedinizin evde mi yoksa bahçede mi yaşadığı, kısıtlaştırılıp kısırlaştırılmadığı gibi kriterlere dikkat edilmeli. Bu durumda veterinerinize danışmanız ve onun önerilerine uymanız porsiyonun boyutunu ve içeriğini de etkileyecektir. Vererinerinizin önerdiği miktar gözünüze çok az da görünse bunu dikkate almalısınız.

Günlük ihtiyacı belirledikten sonra ihtiyaç duyduğu mamayı öğünlere bölmek gerekiyor. Çünkü kediler gün içerisinde küçük ve sık öğünlere ihtiyaç duyarlar. Eğer çalışıyorsanız günlük mamanın yarısını sabahtan yarısını da işten gelince kedinizin mama kabına koyabilirsiniz.  Ayrıca hatırlamanız gereken bir diğer konu da atıştırmalıklar. Atıştırmalıkların asla besinli gıdaların önüne geçmesine izin vermeyin.

Özetleyelim; kedi maması seçerken öncelikle veterinerimize danışarak hareket etmek, bu doğrultuda besin değeri yüksek bir ıslak ya da kuru mama seçmek, ardından da kedimizin bu mamayı sevip sevmediğini test etmek gerekiyor. Mamayı sık öğünlerle azar azar vererek günün tümüne bölmek de kediler için faydalı.


Bunu beğendin mi ? Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin !

Konu Hakkında Tepkin Nedir

Karnı Aç Karnı Aç
0
Karnı Aç
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Bilmiş Bilmiş
0
Bilmiş
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Üzğün Üzğün
0
Üzğün
Korkmuş Korkmuş
0
Korkmuş
Kızğın Kızğın
0
Kızğın
TurkCrafThere are no comments yet

Ne Paylaşmayı Düşünüyorsun ?
Anket Oluştur
Anket oluştur kafandakileri herkese sor.
Haber Paylaş
Hikayeni veya haberlerini paylaş.
Video Paylaş
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Müzik Paylaş
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Fotoğraf Paylaş
Fotoğraf veya GIF
Gif Paylaş
GIF formatında fotoğraflar yükleyerek , hareketli fotoğraflar paylaşınız.