Kedi Nasıl Eğitilir?


Bir kedi yavrusunun patileri bebeklerin elleri gibidir. Kediler büyüdükçe, yaşamlarında önemi gittikçe artan araçlar haline gelirler ve pençeleri, kedilerin patilerinin önemli bir parçasıdır. Ve tıpkı bebekler gibi, eğitilmediklerinde bu araçları yıkıcı bir şekilde kullanabilirler. Lütfen kedinizin pençelerine saygı duymayı öğrenin. Kesinlikle pençelerini söktürmeyi veya kedinizden kurtulmayı bir seçenek olarak görmeyin. Bunun yerine, kullanmanız gereken eğitim seçeneklerini değerlendirin, eğiteceğiniz şey yaramaz bir yavru olsa bile.

Bir kedinin pençeleri çeşitli yetenekleri olan, çok amaçlı araçlardır. Kediler içine çekilebilen pençelerini her gün tırmanmak, kaşınmak, ileri atılmak, dönmek, denge sağlamak veya diğer kedilere, köpeklere, diğer avcılara, hatta kendilerine zarar vermeye çalışabilecek insanlara karşı kendilerini savunmak için kullanırlar. Kediler mobilyaları kötü niyetle tırmalamazlar. Eşinmek, pençelerini bakımlı ve keskin tutabilmek için kişisel bakımlarının bir parçasıdır. Kediler eşindiğinde, aslında pençelerinin altında uzayan şeffaf bir kılıfı yok temizliyorlardır. Sıklıkla halınızın içine gömülmüş olarak bu kılıfları bulabilirsiniz. Eşinmek aynı zamanda kedinizin sırt ve omuz kaslarını germesini ve güçlendirmesini sağlar. Kedinize bağırmanız veya deliye dönmeniz onun sadece kafasını karıştıracaktır, çünkü o içgüdülerinin söylediği şeyi en yakınındaki şey üzerinde, belki de Blanche Hala’dan miras kalan kıymetli 14. Louis sandalyenizde yapıyordur.

İki Aşamalı Bir Plan

Neyse ki, Kaplan ve sizin aranızda kazan-kazan çözümü sunan bir uzlaşma mevcut. Çocuklar üzerinde de sıklıkla uygulanan psikolojik bir araç, aynı şekilde kedilerimiz üzerinde de etkili olur: güzel davranışları cesaretlendir/ödüllendir, ve istenmeyen davranışlardan vazgeçir. Tutarlılık ve tekrarlama, tüm yeniden eğitim programlarının vazgeçilmezidir.

Değerlendirilmesi Gereken Pozitif İpuçları:

•Soft Claws gibi yumuşak tırnak kılıfları kullanın

Soft Claws (aynı zamanda “Soft Paws” adı ile de satılıyor), söz konusu hem kullanışlılık hem de moda ise kedilerin miyavıdır. Bu plastik tırnak kılıfları 4 boyda gelmektedir, uygulaması ise kediniz ve siz esasını kavradığınızda oldukça basittir. Bunlar “doğal” rengin yanında farklı renklerde de sunulmaktadır. Veterineriniz veya büyük pet shoplarda bulabilirsiniz.

• Kaplan’ın pençelerini törpüleyin

Törpülemek kedinizi mobilyaları eşelemekten vazgeçirmese de silahlarını daha az ölümcül olarak kullanmasını sağlayacaktır. Kendi başınıza yapmanız oldukça kolaydır, fakat siz yapmaktan çekiniyorsanız veterineriniz düşük bir ücret karşılığında sizin için yapacaktır.

• Bir tırmalama direği alın veya yapın

Kediniz en azından bir tırmalama direği olmalıdır ve bu direk tam dikey eşinmeye izin verecek kadar uzun, tüm ağırlığını verdiğinde sağlam duracak ve sisal gibi sert bir malzeme ile kaplı olmalıdır. Tırmalama direğinin yanında kedinizle oynayın ve direğin yanına biraz kedi nanesi koyarak onu daha çekici hale getirin. Kediymişsiniz gibi davranın ve direği kendiniz tırmalayın. Siz farkına bile varmadan kediniz size katılacaktır.

İyi davranışı ödüllendirin (bu önemlidir)

Kedinizin gururunu bol bol okşayın ve tırmalama direğini kullandığında, tırnağını törpülemenize veya Soft Claw kullanımına izin verdiğinde ona en sevdiği mamalardan verin. Onun küçük yaratıcı zekası, kısa sürede iyi davranış ile gelen sevgi dolu sarılmalara ve leziz mamalara uyum sağlayacaktır.

İstenmeyen davranışlardan vazgeçirin

Vazgeçirme araçlarınızı, suç işlendiği anda kullanmalısınız. Birkaç dakika bile gecikseniz, kediniz neden azarlandığını anlamayacak ve eğitim boşa gidecektir. Kesinlikle, ama kesinlikle kedinize vurmak veya onu sarsmak gibi fiziksel cezalar vermeyin. Bu ona sadece sizin ondan daha büyük bir zorba olduğunu öğretecek ve muhtemelen ileride daha kötü sonuçlar doğuracaktır.

•“Kutuda bozuk paralar” taktiğini kullanın. Kedinizi kanepeyi eşelerken gördüğünüz anda kutuyu birkaç kez sallayın. Çıkan sesten nefret ederler ve genellikle dururlar.

•Kedinizin en sevdiği eşelenme bölgesine limon esanslı sprey sıkın (önce önemsiz bir alanda test edin)

•Kanepe kolçakları ve yanlarına birkaç kat alüminyum folyo serin. Kediler genellikle bu alandan uzak duracaktır.

•En sevdiği eşelenme yüzeylerine çift taraflı bant yapıştırmayı deneyin. Kediler bu yapışkan hissiyatı sevmezler ve bu bölgeden uzak dururlar. Ticari olarak satılan Sticky Paws adlı ürünü kullanabilirsiniz.

•Bir bitki sulama spreyi alarak su ile doldurun. Kedinizi iş başında yakaladığınız anda üzerine sıkın. Onu sırılsıklam etmeyin, küçük bir püskürtme yeterli olacaktır.

•Ticari bir kedi caydırıcı kullanmayı düşünün. Bu tip ürünler genellikle bir elektrikli göz veya hareket sensörü ile gürültülü bir hava püskürtecinin kombinasyonundan oluşur. Eğer evinizde korkak ve/veya endişeli kediler varsa bun– son seçenek olarak değerlendirin.

Bozuk para kutusu ve sprey şişesi gibi taktikler sadece kediniz, verdiğiniz ceza ile sizi ilişkilendirmediği sürece etkilidir. Aksi takdirde, siz yokken illegal eşelenmelerine devam edeceklerdir. Genellikle, bir kedi eşelenmek için belli yasaklı alanlar olduğunu kavradığında, keskin bir “hayır!” eşliğinde elinizi çırpmanız, ihtiyacınız olan tek şey olacaktır.


Bunu beğendin mi ? Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin !

Konu Hakkında Tepkin Nedir

Karnı Aç Karnı Aç
0
Karnı Aç
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Bilmiş Bilmiş
0
Bilmiş
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Üzğün Üzğün
0
Üzğün
Korkmuş Korkmuş
0
Korkmuş
Kızğın Kızğın
0
Kızğın
TurkCrafThere are no comments yet

Ne Paylaşmayı Düşünüyorsun ?
Anket Oluştur
Anket oluştur kafandakileri herkese sor.
Haber Paylaş
Hikayeni veya haberlerini paylaş.
Video Paylaş
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Müzik Paylaş
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Fotoğraf Paylaş
Fotoğraf veya GIF
Gif Paylaş
GIF formatında fotoğraflar yükleyerek , hareketli fotoğraflar paylaşınız.