Kedi Sahiplerinin Yaptığı 7 Hata


Size arkadaş olması için bir hayvan edinmek istiyor olabilirsiniz… ya da çocuğunuz hayvanları çok sevdiği için… veya hayvanları korumayı sevdiğiniz ve bunu evinizde de yapmak istediğiniz için. Evde bakım için en ideal hayvanlardan biri şüphesiz ki kedi. Hem uysallığı, hem sevimli bakışları, hem de bakımının diğer hayvanlara nispeten kolay olması yönüyle birçok kişi evde beslemek için kediyi tercih ediyor. Üstelik kedi kendi kendini temizleyen, kendine bakabilen bir hayvan. Ama bu kadar zahmetsiz bir hayvanın bile bakımı için düşündüğünüzden çok daha fazlası gerekiyor. Onu petshop vitrininde size bakarken gördüğünüz andan itibaren kedinin bakımıyla ilgili size birçok sorumluluk düşüyor. Hem kedinizi mutlu etmek hem de onunla uzun yıllar birlikte kalmak için dikkat etmeniz gereken bazı temel konular var. İlk kez kedi sahiplenen biri olarak da doğal olarak yanlış bildiğiniz ya da atladığınız birçok konu olabilir. Gelin kedi sahiplerinin en çok yaptığı 7 hataya birlikte bakalım.

Aceleye Getirmek

Alışveriş konusunda çabuk karar veren bir yapıya sahipseniz bir kedi alırken bunu alışveriş gibi düşünüp aceleye getirmemenizde fayda var. Çünkü o sizin beğenmeyip değiştireceğiniz elbisenizden çok farklı. Bir hayvan edinirken onun da hisleri olduğunu, ailenizin bir parçası olacağını aklınızdan çıkarmayın. Kedi almayı düşünüyorsanız öncelikle kedi cinslerini, alacağınız yeri, seçeceğiniz yavruyu iyi belirleyin.

Masrafları Hesaba Katmamak

Bir kedi sahiplenmek kimi zaman sandığınızdan çok daha masraflı olabilir. Eğer evinize bir kedi istiyorsanız ona ait mama, kum, veteriner kontrolü, aşılar gibi temel ihtiyaçlar ve ortaya çıkabilecek ekstra durumlar için bütçenizin hazır olduğuna emin olun.

kedi sahiplerinin hataları

Veteriner Kontrollerini Aksatmak

Evet kediler küçük hastalıkları kolaylıkla atlatan canlılar ama bir o kadar da hassaslar. Sizin ufak sandığınız bir hastalık kedinizi çok ciddi sağlık problemlerine sürükleyebilir. Bu yüzden ufak da olsa herhangi bir hastalık ya da yaralanma durumunda onu veterinere götürmeyi ihmal etmeyin.

Yanlış Kedi Maması Seçimi

Bazı durumlarda ucuza kaçmamak gerekir. Kedi maması seçimi de bu durumlardan biri. Çünkü satın aldığınız ucuz ve kalitesiz bir kedi mamasının bedeli veterinere verilen muayene ücretleriyle ödenebilir. Kediler etçil hayvanlar olduklarından etten elde edilen protenine vücutlarının ihtiyacı var. Kalitesiz kedi mamaları genellikle protein sağlayan mısırlı maddeleri tercih ederler ama fazla tahıl dolgusu kedilerin hiç de ihtiyacı olmayan bir şey. Bu yüzden kedinize alacağınız mamayı iyi araştırıp en iyi şekilde seçmelisiniz. Emin olun bu şekilde çok daha az yiyerek daha sağlıklı beslenebilir.

Kedinin Dışarıda Dolaşmasına İzin Vermek

Evet onun da özgürlüğe, güneş ışığına, temiz havaya, dışarıda koşturup eğlenmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ama onun sağlığı ve güvenliğinin düşünüyorsanız içeride durmasının çok daha iyi olacağını bilmelisiniz.

Kedi Kumunu İhmal Etmek

Eğer düzenli olarak temiz tutarsanız kediniz tuvalet ihtiyacı için sürekli olarak kedi kumunu kullanacaktır. Yani kedi kumunu düzenli olarak takip etmek ve yenilemek hem evinizin kötü kokmamasını sağlar hem de kötü sürprizlerle karşılaşmanızı engeller.

Kedilik Yapmasını Engellemek

O bir bebek değil, bir köpek değil, o bir kedi. Onları sevimli yapan şey de bu kendine özgü tavırları. Bunu asla unutmayın. Bu kedilik hali onları bazen anlaşılmaz da kılabiliyor ama kedinizle iyi vakit geçirmek, onunla arkadaş olmak için yapmanız gereken temel şey onun garip davranışlarına da uyum sağlamak ve bir kedi olduğunu kabul ederek yola çıkmak.


Bunu beğendin mi ? Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin !

Konu Hakkında Tepkin Nedir

Karnı Aç Karnı Aç
0
Karnı Aç
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Bilmiş Bilmiş
0
Bilmiş
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Üzğün Üzğün
0
Üzğün
Korkmuş Korkmuş
0
Korkmuş
Kızğın Kızğın
0
Kızğın
TurkCraf



There are no comments yet

Ne Paylaşmayı Düşünüyorsun ?
Anket Oluştur
Anket oluştur kafandakileri herkese sor.
Haber Paylaş
Hikayeni veya haberlerini paylaş.
Video Paylaş
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Müzik Paylaş
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Fotoğraf Paylaş
Fotoğraf veya GIF
Gif Paylaş
GIF formatında fotoğraflar yükleyerek , hareketli fotoğraflar paylaşınız.