Kediler İçin Diş Bakımı Planı


Eğer kediler için düzenli diş bakımının önemini anlıyorsanız, muhtemelen başlamak için hazırsınız. İkna edilmeye ihtiyacınız varsa, ya da kuru mamayla beslemenin “diş temizliğini” sağlayacağını düşünüyorsanız, “Sonuna kadar Aç, Kedicik- Open Wide, Kitty” yi okuyun. Veteriner uzmanlar, kedinizin diş ve diş eti bakımı için, üç aşamalı bir program öneriyorlar. 

Kedilerin Diş Bakımı İhtiyaçları İçin Veterinerlerin Üç – Adım Programı

1.Veteriner Diş Muayenesi

Veterineriniz plak, diştaşı, oral lezyonlar, diş eti iltihabı ve stomatit belirtileri arayacaktır. Endikasyon varsa, kedinin dişleri temizlenecek ve ölçeklendirilecektir.

2.Evde Diş Bakımı

Ayrıntılar aşağıdadır.

3.Yıllık Veteriner Muayenesi

Kedinizin yıllık diş muayenesi için veterinerinize danışmayı unutmayın. Eğer kediniz herhangi bir diş rahatsızlığı belirtisi gösterirse, yılda en az iki kez olacak şekilde oral kontrolleri arttırın.

Fırça

Mümkünse en az haftada iki kez dişlerini fırçalayın. Kediler için özel boyutta, hatta işaret parmağınıza tutturulabilen diş fırçaları mevcuttur. Uzmanlar, yavru kedilerde erken dönemde tuna balığı suyuna batırılmış bir fırçayla başlamayı öneriyor. Aromalı evcil hayvanlara özel diş macunları kediniz için “sağlıklı” bir fırçalama sağlamaya yardımcı olur. İlk günden tüm ağzı için uygulamayı denemeyin, tek bir diş yeterli olacaktır. Kedi bu duruma alıştıktan sonra, her gün bir diş daha ekleyebilirsiniz.

Evde Oral(Ağız) Muayene

Kediniz diş fırçalama düşüncesine alıştıktan sonra, rutin ağız muayenesi yapmaya başlayabilirsiniz. Ayda iki ya da üç kez yapmanız yeterlidir. En iyisi, haftanın aynı günü yapın, böylece unutmayacaksınız.

Gargara (Ağız Suyu)

Özellikle hassas bir ağıza sahip ya da zaten diş sorunları olan kediler için diğer ürünler, antiseptik diş jelleri, gargaralar (ağız suları) ve spreylerdir. Hiç biri diş fırçalamanın yerini tutmasa da, gargara fırçalayamayacağınız günlerde dişi temizlemeye ve korumaya yardım eder. 

Çiğnemek

Çoğu ilaç firması kedilerin dişleri için çiğnendiler sunmaktadır. Balık ya da tavuk ile tatlandırılmış bu çiğnendiler, kedinizin dişlerindeki plak ve yiyecek artıklarını çıkarmaya yardımcı olabilen aşındırıcı bir doku sağlar. Kedilerini çiğ etle besleyen kedi sahipleri, çiğ tavuk kanat uçlarını aynı amaç için kullanmaktadır.

Diş ipi

Şaka değil. İpli çiğneme oyuncaklarının diş ipi etkisi sağladığı iddia edilmektedir. Veteriner diş muayenesine eşlik eden düzenli bir ev diş bakım programı,  hayat boyu kedinizin diş sağlığının iyi durumda olmasını sağlayacaktır. Bu çok iyi bir şeydir, çünkü kediler takma diş kullanmaz. 


Bunu beğendin mi ? Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin !

Konu Hakkında Tepkin Nedir

Karnı Aç Karnı Aç
0
Karnı Aç
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Bilmiş Bilmiş
0
Bilmiş
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Üzğün Üzğün
0
Üzğün
Korkmuş Korkmuş
0
Korkmuş
Kızğın Kızğın
0
Kızğın
TurkCrafThere are no comments yet

Ne Paylaşmayı Düşünüyorsun ?
Anket Oluştur
Anket oluştur kafandakileri herkese sor.
Haber Paylaş
Hikayeni veya haberlerini paylaş.
Video Paylaş
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Müzik Paylaş
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Fotoğraf Paylaş
Fotoğraf veya GIF
Gif Paylaş
GIF formatında fotoğraflar yükleyerek , hareketli fotoğraflar paylaşınız.