Kediler Neden Çim Yemeli?


Bir kedi beslemeyi düşünüyorsanız ya da kedinizin neden evdeki yeşil bitkilerle ilgilendiğine anlam veremiyorsanız bu yazıyı okumanızda fayda var. Hem sokak kedileri hem de ev kedileri çim yemeye bayılırlar. Ev kedileri için marketlerde ya da petshoplarda kolaylıkla bulabileceğiniz plastik ambalajlı kedi çimini satın alabilirsiniz. Çünkü çimi çok sevmelerinin yanı sıra kedilerin yediği çimin onların sağlığı için birçok faydası bulunuyor.

Siz onu en iyi, en faydalı mamalarla da besleseniz kedinizin her zaman bu ota karşı bir isteği olacaktır. Çünkü kediler bu çimi çiğnemeyi seviyor. Üstelik de genellikle et seven hayvanlar olmasına karşın bu ota karşı özel bir ilgileri olduğu kesin. Bu ilginin yanı sıra kediler için birçok faydası olduğundan bahsetmiştik, gelin bu faydalara birlikte bakalım;

Kedi çimi sindirimi kolaylaştırır

Kediler kedi maması sayesinde ihtiyaçları olan tüm besinleri alıyorlar ama kedi çimi ile de yedikleri bu besinleri kolayca sindiriyorlar. Eğer kedinizin fazla miktarda çim yediğine şahit oluyorsanız bu onun daha fazla lifli gıda tüketmesi gerektiğine işaret olabilir. Böyle durumlarda yediği yeşil bitkilerin miktarını arttırabilirsiniz.

Kusmayı kolaylaştırır

Kediler için kusmak bazen faydalı olabiliyor çünkü yedikleri zararlı, zehirli şeyleri böylece dışarı atıyorlar. Kusmak istedikleri zaman kediler çimi çiğneyerek yutmak yerine direkt yutuyorlar, böylece çim kusmalarına yardım ediyor. Kustukları zamansa yedikleri zararlı gıdalar yüzünden zehirlenmekten kurtuluyorlar.

kedi otu

İshal ve kabızlığı engeller

Kedi çimi içerisindeki lifler sayesinde kedilerde hem ishali hem de kabızlığı önlüyor.

Midesindeki tüyleri çıkarmasına yardım eder

Kediler kendilerini yalayarak temizledikleri için bir sürü tüy yutarlar ve bu tüyler midelerinde tüy yumağı olur. Bu yumakları zaman zaman öksürerek ya da kusarak çıkarırlar. İşte kedi çimi de bunu kolaylaştırmanın en iyi, en doğal yöntemi.

Kedi çimi iyi bir besin kaynağıdır

İyi bir lif kaynağı olmasının yanı sıra çim iyi bir B vitamini ve niasin vitamini kaynağı. Dolayısıyla kedinizin ihtiyacı olan besinleri doğal olarak almasının yolu. Ayrıca kedi çimi tam bir folik asit kaynağı. Folik asit anne sütünde de olan çok faydalı bir besin ve hemoglobin üretimine yarıyor. Hemoglobin ise vücuttaki kana oksijen veren bir protein.

Kedilerin kedi çimi yememesinin ya da başka bitkiler yemesinin riskleri neler?

Kediniz kedi çimine ihtiyaç duyuyorsa ona marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz kedi çimlerinden alabilirsiniz. Çünkü kediler evdeki diğer yeşil bitkiler ile çimin ayrımını yapamadıkları için diğer bitkileri de çiğnemeye meğillidir. Bu bitkilerde yer alan tehlikeli maddeler kedinize zarar verebilir. Kediler için zararlı olan bu bitkilerden bazıları; pars zambağı, patates, domates, patlıcan, sarmaşık türleri, krizantem, incir, ökseotu, fulya bitkisi ve soğan bitkisi. Hatta dışarıdaki çimlerin bazıları bile zararlı maddeler içeriyor olabilir.

Kedi çimini evde yetiştirebilir miyim?

Evet, kedi çimini evde yetiştirmek çok kolay ve de bu kedinizin zehirli bir bitki yemediğinden emin olmanın en iyi yolu. Yapmanız gereken tek şey kedi çimi tohumları almak. Bunu marketlerde ya da petshop’larda bulabileceğiniz hazır paketli kitler ile de yapabilirsiniz, yalnızca tohum alıp bir saksıya ekerek de. Hazır paketlerden almışsanız üzerinde yazan basit talimatları uygulayarak kedi çimini hızlıca yetiştirebilirsiniz. Tohum aldıysanız da çimi yetiştirmek yine çok kolay. Öncelikle tohumları 6-8 saat arası suda bekletin ve ardından toprağa ekin. Saksınızı karanlık bir yerde tutun ve her gün sulayın, çimler bir hafta içerisinde çıkacaktır. Çimler çıkmaya başladığında kabı güneş alan ve kedinizin ulaşabileceği bir yere koyun. Kediniz bunu hemen fark edip yemeye başlayacaktır.


Bunu beğendin mi ? Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin !

Konu Hakkında Tepkin Nedir

Karnı Aç Karnı Aç
0
Karnı Aç
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Bilmiş Bilmiş
0
Bilmiş
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Üzğün Üzğün
0
Üzğün
Korkmuş Korkmuş
0
Korkmuş
Kızğın Kızğın
0
Kızğın
TurkCrafThere are no comments yet

Ne Paylaşmayı Düşünüyorsun ?
Anket Oluştur
Anket oluştur kafandakileri herkese sor.
Haber Paylaş
Hikayeni veya haberlerini paylaş.
Video Paylaş
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Müzik Paylaş
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Fotoğraf Paylaş
Fotoğraf veya GIF
Gif Paylaş
GIF formatında fotoğraflar yükleyerek , hareketli fotoğraflar paylaşınız.