Kediler Yaş Gruplarına Göre Nasıl Beslenmeli ?


Kediler evde birlikte yaşanacak en güzle hayvanlardan biridir. Aynı zamanda bakımları ve beslenmeleri de son derece kolaydır. Kediniz varsa ve beslenmesini nasıl yapacağını merak ediyorsanız yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz. Özellikle yavru kedi besliyorsanız ya da annesinden ayrılmış, annesiz bir kedi besliyorsanız o zaman yapacağınız bir takım şeyle vardır. Örneğin kedinizin anne sütüne ihtiyacı olduğu bir dönem olduğundan dolayı veteriner hekiminizden alacağınız bir biberon yardımı ile onu besleyebilirsiniz. Genellikle pet shoplarda satılan süt tozları da bu konuda size yardımcı olacaktır. Yavru kediler için piyasada bulunan mamalardan da yardım alabilirsiniz. 

Kediler genellikle etobur hayvanlardır  ve bu nedenle ana olarak etle beslenirler. Otçul olanlar da vardır elbette ama genel eğilim etobur oldukları yönündedir. Özellikle proteini yüksek ama aynı zamanda karbonhidrat oranı ve yağ oranı da hissedilir olan etlerle beslenirler. Kedilerin metabolizmaları da bu beslenme şekillerine göre çalışmaktadır. Yani proteinlerden maksimum seviyede faydalanabilir, karbonhidratlardan ise düşük olarak beslenirler. Satılan kedi mamalarına bakacak olursak genellikle hem et hem de bitkisel içerikli olduklarını görebiliriz. Hemen her mamanın içinde mısır ya da pirinç bulabilirsiniz. Bazı mamalarda buğday ya da tahıl da bulunabilir. 

Yeni Doğanlar ve Yavru Kediler

Yeni doğan yavru kedilerin beslenme şekillerine gelince, anne sütü yerine geçebilecek bir süt tozu ile beslenmesi en uygun olanı olacaktır. Ve mutlaka biberon yardımı ile beslemek gerekir. Günde en az 5 -6 kez bu şekilde beslenmesi doğru olanıdır. Kediniz eğer 5 haftalık ise artık katı gıdalara geçebilirsiniz. Özelikle yarı katı gıdalarla beslemek ve zaman zaman katı gıdalar vermek doğru olur. Bu dönemde yavru kedinizi piyasada bulunan kedi mamalarından destek alarak da besleyebilirsiniz. Hazır mama ile beslerken aynı zamanda mamaya biraz su ilave ederek de kedinizi besleyebilirsiniz. Yavru kedilerin çok fazla enerji harcadıklarını unutmamak gerekir bu nedenle vereceğiniz mamaların ya da besinlerin metabolizmaları ve sindirim sistemleri tarafından kolay sindirilebilir olmaları da büyük önem taşımaktadır. Bu dönemde onları hayvansal besinler ile beslemeniz de uygun olacaktır.

Kedilerin beslenmelerinde, gelişim ve büyüme döneminde dikkat edilecek olan hususlardan bir tanesi, harcadıkları enerjinin yoğunluğuna paralel olmalıdır. Hayvansal gıdalar verebileceğiniz gibi 2 aylık bir kediye sahipseniz günde en az 4 kez mama vererek onu besleyebilirsiniz. Kediniz eğer  5 aylık civarındaysa günde 3 kez mama verebilirsiniz. Ergin bir kedi haline geldiğinde ise mama sayısını günde 2 ye kadar düşürebilirsiniz. 

1 Yaş Kedileri ve Erişkin Kediler

Bir yaşına gelen kedilerin beslenmesinde ise genellikle yüksek kalitede mamalara geçiş yapmak gerekecektir. Yeni mamaya geçmek için de bazı yöntemler uygulayabilirsiniz. Örneğin önceki mamaları ile yeni mamalarını karıştırarak bir süre devam etmeniz kedinizin yeni mamasına kolay alışması açısından oldukça önemlidir. Bu dönemde bir takım vitamin ya da mineral takviyesi yapmak gibi bir zorunluluk hissetmenize de gerek yoktur. Kedinizi beslerken mama kabının yanına a mutlaka bir su kabı koymalısınız. 

Yaşlı Kediler

Kedilerin 8 yaşı yaşlanma döneminin başladığına işarettir ve bu nedenle onu artık yaşlı bri kediye uygun olarak beslemeniz gerekmektedir. kedinizin yaşlılık dönemini hem rahat hem de sağlıklı geçirebilmesi ve aynı zamanda ömrünün uzun olması için beslenmesine son derece büyük özen göstermelisiniz. Senior ismi de verilen yaşlı kedilere uygun mamaları tercih etmeniz uygun olacaktır. Kedinizin yaşlılık döneminde onu daha sık veterinere götürmeli ve onun muayeneleri sonucunda tavsiye edeceği şekilde beslemeniz en güzeli olacaktır.  Böylece yaşlılık dönemini mutlu ve huzurlu geçirecektir. 


Bunu beğendin mi ? Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin !

Konu Hakkında Tepkin Nedir

Karnı Aç Karnı Aç
0
Karnı Aç
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Bilmiş Bilmiş
0
Bilmiş
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Üzğün Üzğün
0
Üzğün
Korkmuş Korkmuş
0
Korkmuş
Kızğın Kızğın
0
Kızğın
TurkCrafThere are no comments yet

Ne Paylaşmayı Düşünüyorsun ?
Anket Oluştur
Anket oluştur kafandakileri herkese sor.
Haber Paylaş
Hikayeni veya haberlerini paylaş.
Video Paylaş
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Müzik Paylaş
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Fotoğraf Paylaş
Fotoğraf veya GIF
Gif Paylaş
GIF formatında fotoğraflar yükleyerek , hareketli fotoğraflar paylaşınız.