Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?


Kedilerde idrar yolu enfeksiyonunun birkaç gözle görülür belirtisi var; idrardaki kan, idrar yaparken acı çektiğini belli eden davranışlarda bulunması, daha önce yapmadığı yerlere idrarını yapması gibi anormal davranışlar. Enfeksiyon idrar yolunu ve idrar torbasını etkiler. Yani idrarın vücuttan çıkmasını sağlayan organları.

Nedenleri kesin olarak bilinmemekle birlikte böbrek taşları ya da daha önceden hafif şekilde oluşup göz ardı edilen idrar yolu enfeksiyonları ile birlikte ciddi bir durum halini alabilirler. Kedilerde görülen idrar yolu enfeksiyonunu dişi ya da erkek olarak ayırmak doğru olmaz çünkü enfeksiyon her iki cinste de görülebilir. Her yaş dilimi arasında görülmesi mümkünken en fazla rastlanan yaş grupları 1 ile 4 yaş arası olmaktadır.

kedi idrar yoluBelirtileri Neler?

İdrar yaparken yanma ve zorlanmaİdrarda kan görülmesiİdrarın normalden farklı olarak az olmasıBazen de tıpkı insanlardaki gibi ciddi kasık ağrısı görülmektedir.

Neden Olur?

Aslında tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de idrar yolu enfeksiyonunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ama buna neden olabilecek birçok sorun bulunuyor; sistit, virüsler, bakteriler, hatta stres bile kedilerde idrar yolu enfeksiyonuna sebep olabilir.

Nasıl Teşhis Edilir?

Siz anormal davranışlarından şüphelenip onu veterinere götürdüğünüzde veterineriniz muayene sonucunda bunun idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığına karar verecektir. Bazı durumlarda belirtiler böbrek taşları belirtisi de olabilmektedir. Veterineriniz bunu anlamak için bir idrar testi ve bir de kan testi isteyecek, böylelikle hastalığın bakteri kaynaklı mı, mantar kaynaklı mı ya da kistik bir sorun mu olduğunu bilecektir.

Ayrıca veterineriniz yapacağı muayene ile de hastalığın fiziksel bir travma sonucu mu, stres kaynaklı mı, anatomik yapıyla mı alakalı olup olmadığı da belirlenecektir. Eğer veterineriniz kedinizin idrar yolunda taş, kist ya da poliplerden şüpheleniyorsa bunu röntgen yardımıyla belirleyebilir ve buna uygun önlemler alabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer kedinizin idrar yolunda tıkanıklık yoksa idrar yolu enfeksiyonu ilaçlar ile veterinerin gözlemi altında tedavi edilebilir düzeyde oluyor. Bu durumda süreç enfeksiyon tanısının konması, tedaviye başlanması ve bir süre gözetim altında tedavinin devam etmesi şeklinde gerçekleşiyor.

Eğer kedinizin idrar yolu enfeksiyonu idrar yolunun bazı sebeplerle tıkanması sonucunda olmuşsa veterineriniz kediniz için ayrıca bir de beslenme programı uygulayacaktır. Belirtilerin hafiflemesi için atılması gereken ilk adım kuru mamadan ıslak mamaya geçiş olacaktır. Bu süreçte su ve diğer sıvıların tüketilmesinin asıl amacı idrar yolunda bulunan zararlı maddelerin idrar yoluyla dışarı atılması ve tıkanıklığın engellenmesidir.

Enfeksiyon Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi sonrasında veterineriniz kedinizin idrarındaki kan miktarını düzenli olarak kontrol etmeye devam edecektir. Ayrıca hem idrar yolu enfeksiyonunun tamamen iyileşmesi hem de gelecekte olabilecek enfeksiyonların önlenmesi için kediniz için özel bir beslenme programı uygulayabilir. Bu aşamada sizin dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan bir tanesi kedinizi mümkün olabildiğince stresten uzak tutmak olmalıdır. Bunun yanı sıra ilaçları da veterinerinizin önerdiği şekilde kedinize vermeyi ihmal etmeyin.

Eğer mesanedeki idrarı almak için sonda kullanılmışsa bazı durumlarda enfeksiyona sebep olabilecek travmalar meydana gelebilir. Siz de böyle bir ihtimalin her zaman farkında olmalı ve kedinizdeki belirtileri iyi takip etmelisiniz. Ayrıca ameliyat sonrasında kedinizin idrar yaparken zorlanacağını da hatırlamalısınız. Ameliyatın ardından yaklaşık bir hafta geçtiğinde artık idrar yolu enfeksiyonu belirtileri de yavaş yavaş bitmiş olacaktır. Eğer bu süreçten sonra belirtiler halen devam ediyorsa veterinerinizi aramanızda fayda olabilir.


Bunu beğendin mi ? Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin !

Konu Hakkında Tepkin Nedir

Karnı Aç Karnı Aç
0
Karnı Aç
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Bilmiş Bilmiş
0
Bilmiş
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Üzğün Üzğün
0
Üzğün
Korkmuş Korkmuş
0
Korkmuş
Kızğın Kızğın
0
Kızğın
TurkCrafThere are no comments yet

Ne Paylaşmayı Düşünüyorsun ?
Anket Oluştur
Anket oluştur kafandakileri herkese sor.
Haber Paylaş
Hikayeni veya haberlerini paylaş.
Video Paylaş
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Müzik Paylaş
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Fotoğraf Paylaş
Fotoğraf veya GIF
Gif Paylaş
GIF formatında fotoğraflar yükleyerek , hareketli fotoğraflar paylaşınız.