Kedilerde Kanser ve Timör


Çağın hastalığı olarak bilinen kanser tümörlerle yayılan ve son derece ölümcül sonuçlara varabilen bir hastalıktır. Çok hızlı yayılması ve ölümcül sonuçlar doğurması nedeni ile hastalığın belirtilerini keşfedip erken teşhis koymak son derece önemlidir. Zamanında teşhis edilen hastalık için gerekli önlemler alınabilir ve tedaviye erken başlanır, bu da hastanın kanserle mücadelesinde ve iyileşmesinde hayati bir önem arz eder.

Kansere neden olan iki tümör çeşidi vardır: İyi huylu ve kötü huylu tümörler. Özellikle yi huylu olan tümörler genellikle zararsız olurlar ve yayılma eğilimi göstermezler. Belli bir büyüklüğe eriştiklerinde gelişmeleri devam etmez. Bulundukları bölgedeki sağlam hücrelerin kenarlara doğru itilmesine neden olurlar ama bunun dışında başka da bir değişim göstermezler. Bazı durumlarda öldürücü sonuçlar da doğurabilirler. Örneğin kafatası içinde ortaya çıkan tümörler genişleyecek uygun bir alan bulamadıklarında hayati risk oluştururlar. Lipom ismi verilen yağ dokusundan oluşan tümörler ya da polip ismi verilen tümörler le anjiyom tipi damarlarda görülen tümör tipleri iyi huylu bilinen türler arasında en sık görülenleridir.

Kötü huylu, yani habis tümörler çevredeki dokulara zarar veren ve son derece hızlı bir yayılma eğilimi gösteren tümörlerdir. Ara vermeden gelişirler ve etrafındaki tüm dokulara yayılırlar ve bu dokuları yıkarlar. Büyüme eğilimi dışında yeni yavru tümörler oluştururlar ve özellikle kan damarları vasıtası ile ve aynı zamanda lenf bezleri ile ikincil odaklar oluşturmaktadırlar. Habis tümörler her yayıldıkları yerde büyüyerek yaşamaya devam ederler. Kötü huylu tümörlerin bu denli hızlı büyüme, yayılma ve çoğalmaları dağıldıkları organlar nedeni ile de hayati fonksiyonlar üzerinde ölümle sonuçlanacak durumlara yol açtıkları görülür. Kansere neden olan tümörler ise epitel dokularda meydana gelen kötü huylu tümörlerdir.

Kansere Sebep Olabilecek Çevre Etkileri 

Kanser oluşumunda pek çok etken sayılabilir. Bazı mesleklerin kanser oluşumu ile doğrudan ilintisi olduğu bilinmektedir. Kanser oluşumunda tek bir faktörden ziyade birkaç nedenden bahsetmek daha doğru olacaktır. Kansere neden olan çevre etkileri genellikle Kimyasal, faktörler, Fiziksel faktörler ve Mikroorganizmalar olarak üç ana grupta toplanırlar. Çevre faktörleri içinde önemli bir yer tutan kimyasal faktörler, genellikle katran, petrol, parafin, zift ya da benzol gibi bileşenlerden kaynaklanmaktadır. Genel olarak tüm büyük kentlerde görülen akciğer kanseri gibi hastalıkların nedeni sigara dumanı ve zift türevi maddelerin karıştığı havayı solumaktan kaynaklandığı bilinmektedir. Aynı zamanda kirli havada bulunan egzoz dumanları ya da gazları da bu tip kanser hastalıklarına neden olabilmektedir. Kişilerin görülmeyen bir takım ışınlara maruz kalmaları da kanser riskini artırmaktadır. Çevre faktörleri içinde henüz ispatlanmamış olsa da bazı virüslerin de kansere neden olduğu ileri sürülmektedir.

Kedilerde Oluşan Viral Kökenli Tümörler

Kedilerde görülen viral kökenli tümörler genellikle ili ana grupta toplanırlar. İlki Kedi Leukozu  olarak bilinen tümör çeşididir. Bulaşıcı olan tümörlerin yayılması genellikle kedilerin salyaları, idrarları ya d süt ve doğum gibi nedenlerden ileri gelmektedir. Bu tip tümörler hücrelere yerleşirler ve genlerde bulunan DNA zinciri üzerinde değişiklikler yaparlar. Geri dönüş imkansız hasarlara neden olurlar ve bağışıklık sistemi, akciğer ya d karaciğer, böbrek, dalak gibi organlarda tümör haline gelerek ölümcül durumlara neden olurlar. Kedilerde görülen bu hastalığı önlemede erken teşhis önemlidir ve aynı zamanda aşı yaptırarak da önüne geçilebilir. Özel kan testleri ile ortaya çıkarılan hastalıkta kedilere de kanser tedavileri uygulanabilir.

Kedi Lösemisi ise bulaşıcı yolla ortaya çıkabilen ve çok uzun yıllar boyunca dahi herhangi bir belirti göstermeden yaşayabilen tümör cinsidir. Son derece ölümcüldür. Kedilerin bağışıklık sistemini zayıflattığı için anemi ve ölüm le sonuçlanmaktadır.


Bunu beğendin mi ? Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin !

Konu Hakkında Tepkin Nedir

Karnı Aç Karnı Aç
0
Karnı Aç
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Bilmiş Bilmiş
0
Bilmiş
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Üzğün Üzğün
0
Üzğün
Korkmuş Korkmuş
0
Korkmuş
Kızğın Kızğın
0
Kızğın
TurkCrafThere are no comments yet

Ne Paylaşmayı Düşünüyorsun ?
Anket Oluştur
Anket oluştur kafandakileri herkese sor.
Haber Paylaş
Hikayeni veya haberlerini paylaş.
Video Paylaş
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Müzik Paylaş
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Fotoğraf Paylaş
Fotoğraf veya GIF
Gif Paylaş
GIF formatında fotoğraflar yükleyerek , hareketli fotoğraflar paylaşınız.