Kedilerde Tüy Dökülmesi Neden Olur ?


Kedilerde tüy dökülmesi bir çok neden yüzünden olabilmektedir. Bu nedenler özellikle ilk başlarda kedilerde rahatsızlık hissine yol açmamaktadır. Çünkü aslında tüy dökülmesi, ona neden olan sebebin ilk belirtisidir.

Kedilerde Tüy Dökülmesi Neden Oluyor ?

Kedinizin vücudunun belirli bölgelerinden tüylerin dökülmesi ya da yeni çıkan tüylerin aralıklı ve biçimsiz çıkması gibi belirtiler sizin ilk olarak gözle görebileceğiniz belirtilerden olacaktır. Tüy dökülmesi tüm vücutta yer alan bir sorun olabileceği gibi belirli bölgelerde öbekler şeklinde de görülebilmektedir. Tüylerin döküldüğü bölge ve çevresi normal görünebileceği gibi bazı durumlarda kızarıklar, şişlikler, kimi zaman da kabuk bağlayan yaralar bölge çevresinde görülebilmektedir.

Kedilerde tüy dökülmesi yaygın bir durumdur denilebilir. Kedilerde tüy dökülmesine neden olan hastalıkların büyük çoğunluğu hormonal dengelerle alakalıdır. Bunun haricinde sinir sistemiyle ilgili rahatsızlıklar, cilt alerjileri, parazitler, kurtlar, mantar gibi birçok zorun yüzünden de tüy dökülmesi ile karşılaşılabilir.

kedilerde tüy dökülmesi

kedilerde tüy dökülmesi

Tüy dökülmesi belirtileri ile veterinerle başvurulan durumlarda veterinerler öncelikle bunun hormonal bir sorun olup olmadığını anlamak için kedilere kan testi uygularlar. Deri yüzeyinde yapılan testler ise cilt kanseri ya da bunun gibi ciddi bir sorun olup olmadığını anlamak için yapılır, bunun için röntgenden faydalanılır. Bazı durumlarda da cilt biopsisi ya da kültür yapılması daha garanti sonuçlar vermektedir. Veterinerler durumu kesin olarak saptadıktan sonra deri üzerine uygulanan ilaçlar, hormon dengeleyiciler gibi tedavi yöntemlerine başvurur.

Siz de son zamanlarda kedinizde tüy seyrekleşmesi, tüy dökülmesi gibi problemler gözlemliyorsanız tüy dökülmesine sebep olabilecek kedi hastalıklarına göz atabilirsiniz.

Kedilerde Tüy Dökülmesi Nedenleri

Konjenital hipotrikoz: bu bir tür genetik sorundur ve bu sorunla doğan yavru kedilerde yaklaşık 4 ay boyunca hiç tüy görülmez ya da var olan tüyler fazlasıyla incedir. Bazı durumlarda kediler 8-10 haftalıkken tüyleri çıkmaya başlasa da uzun süreli olmaz ve kazanılan tüyler bir süre sonra yeniden kaybedilebilir.

Kortizon fazlalığı: eğer kedinizin bedeninin çeşitli yerlerinde simetrik açılı tüy dökülmeleri varsa ve bunu bir de derideki renk koyulukları takip ediyorsa bunun nedeni fazla kortizon olabilir. Bu tip durumlarda tiroid sorunlarını da dikkate almak gerekir.

Demodex uyuz: kedinizin göz çevresinde ve kirpiklerinde dökülmeler meydana geliyorsa bunun nedeni demodex uyuz olabilir. Uyuzun oluştuğu bölgelerde kızarıkların görülmesi de muhtemeldir. Bu durumun kedilerde çok sık görülmeyen bir durum olduğunu da hatırlatalım.

Eosinophilic granulom: karında ya da kalça bölgesinde sıklıkla görülen kızarıklık ve tüy dökülmeleri bu sorun yüzünde olabilir. Yine bacak arkasından kasıklara doğru ilerleyen bölgede görülen plaklar da buna işarettir.

Feline endokrin alopesi: arka bacaklarda, alt karında, genital bölgede kelleşme ya da bölgesel tüy dökülmeleri gözlemliyorsanız kedinizde feline endokrin alopesi hastalığı olabilir.

Hipertiroid: bu sorunla karşılaşan kedilerin üçte birinde tüy kaybı ve çok fazla tüy dökülmesi görülebilmektedir.

Hipotiroid: diğer bir sorun olan hipotiroit yüzünden de kedilerin derilerinde kuruluk ve buna bağlı tüy dökülmeleri görülmektedir. Ama bu durum da kedilerde sık görülmeyen hastalıklar arasında.

İndolent ülser: tüylerin döküldüğü bölgelerde kırmızı deriler göze çarpıyorsa bu indolent ülser belirtisi olabilir. Dudak çevresinde sıklıkla görülmektedir. Kızarıklar sizi yanıltmasın çünkü bu sorun kediler için acı verici değil.

Psikojenik deri yangısı: karnın alt bölümünde ara ara tüy dökülmeleri görülmesi deri yangısının belirtilerinden.

Mantar: kedinizin vücudunun belirli bölgelerinde tüt dökülmeleri ve tüylerin döküldüğü bölgelerde görülen kızarıklıklar mantar belirtisi olabilir. Bazen de sadece yüz ve kulak bölgelerinde tüy dökülmeleriyle karşılaşılabilir.


Bunu beğendin mi ? Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin !

Konu Hakkında Tepkin Nedir

Karnı Aç Karnı Aç
0
Karnı Aç
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Bilmiş Bilmiş
0
Bilmiş
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Üzğün Üzğün
0
Üzğün
Korkmuş Korkmuş
0
Korkmuş
Kızğın Kızğın
0
Kızğın
TurkCrafThere are no comments yet

Ne Paylaşmayı Düşünüyorsun ?
Anket Oluştur
Anket oluştur kafandakileri herkese sor.
Haber Paylaş
Hikayeni veya haberlerini paylaş.
Video Paylaş
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Müzik Paylaş
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Fotoğraf Paylaş
Fotoğraf veya GIF
Gif Paylaş
GIF formatında fotoğraflar yükleyerek , hareketli fotoğraflar paylaşınız.