Tatil Sonrası Kedi Davranış Problemleri


Tatiller eğlencelidir-fakat çoğu kedide, sahibinin yokluğu süresince, hatta sahibi geri döndüğünde görülen davranış problemleri ile sonuçlanır. Bazı kediler arabayla, uçakla ya da otellerde kalarak seyahat edebilirken, çoğu için bir evcil hayvan bakıcısı ile evde kalmak çok daha iyidir. Kediniz sizinle birlikte yollarda olmak istemiyorsa bile, onu geride bıraktığınızda, sinirlenebilir.

Kediler genellikle evcil hayvan bakıcılarına karşı saldırgan hareket eder, idrarını evin her yerine bırakır ya da endişesinin bir dışa vurumu olarak dışkısını yatağınıza bırakır! Ayrıca bir tırmık delisine dönüşebilir ve izin verilmeyen objeler hedefi olabilir.

Sahiplerinin yokluğunda iyi durumda olan kediler bile sizi şaşırtabilir. Eve geldiğiniz anda, kedi ya yaratıcı tuvalet davranışı ile “mutluluk yaymaya”, tırmalamaya ya da sevdiği insanlara korkunç (ve bazen saldırgan) davranmaya başlar. Neler oluyor?

Tatiller ve Kedi Davranış Problemleri

Daha önce de belirttim, fakat tekrar edersek, bu durum kedilerin oturmuş durumu sevdikleri anlamını taşır. Rutine bayılırlar, eski aynı şeylere bağlıdırlar ve potansiyel anlamda değişen her şey strese neden olabilir. Kedileri seven insanlar kedinin çevresi ve rutin hayatının en önemli parçasıdır. Bu yüzden sahipleri ayrıldığında, kedilerin ruhsal sağlığı için hayati önem taşıyan iki içerik kaldırılmış olur.

Stresli kediler, sinirlerini yatıştırmak için her çeşit tekniği kullanırlar. Kendi kokuları onları yatıştırır. Üzgün kedinin,  tuvalet kutusuna vurup kaçma ya da tırmalamayı arttırma davranışı, her ikisi de sahibi gibi kokan eşyaları hedefleyen “kötü hareketleri” olabilir.  Kediler sahiplerine yakinen bağlıdırlar ve yaşlı kediler, onu ardınızda bıraktığınızda ortaya çıkan ayrılık anksiyetesine (kaygısı) daha eğilimli görünmektedir.

Ayrıca, kediyi uzun süreli yeni bir rutine alıştırmak ve adapte etmek herhangi bir yer için beş günden 2 haftaya kadar sürebilmektedir. Yeni kedi tanıştırmalarının bazı kediler için ne kadar zaman alacağını ya da yeni bir eve adapte olmanın potansiyel anlamda ne kadar zor olacağını düşünün. Bu yüzden bilinen kurallara uymayan evdeki bir yabancı(evcil hayvan bakıcısı) ayrıca stres yaratır.

Kediniz “yeni rutin” e alıştıktan sonra ( siz gittiniz ve evcil hayvan bakıcısı programa dahil oldu)  ne olur? Sahipler tatilden geri döner. Bir kez daha, rutin alt üst olur. Bunun üzerinde, artık “tanıdık” kokmazsınız, çünkü kedi siz uzaktayken işaretlerini yenilememiştir. Sonuç olarak bazı kediler gizlenirler, savunmacı hale gelirler ya da yine “ kötü” davranırlar.

Lütfen bunun intikam almayla ve “misilleme yapmakla” hiç bir ilgisi olmadığını unutmayın, Çünkü onlar geride bırakıldı. Bunun yerine normal kedi davranışına sahip olmasına ve stresi azaltmasına yardım edin. Kaygısını azaltmak için şu ipuçları yardımcı olabilir:

Tatil Stresi İçin Yatıştırıcı 7 İpucu

-Evcil hayvan bakıcısından, yokluğunuzdan önce mümkün olduğunca kediyle buluşmasını isteyin. Yeni bir insanın varlığında “iyi şeyler” olacağını anlamasına yardımcı olmak için kedinizin eğleneceği oyunları oynamalı ya da sevdiği ikramları vermelidir.

-Daha önceden (bir hafta ya da daha fazla) bavulunuzu ortaya çıkarın, böylece bu fikre alışır. İkramlar ve oyuncaklar verin, bu kedi için pozitif bir ilişkidir.

-Eğer kediniz yabancıları umursamıyorsa, bakıcıyı bilgilendirin. Basitçe sizin yanınızda evde olması ve kabullenmesi kedinizin daha toleranslı olmasını teşvik edebilir. Evin bir alanındaki geniş bir odaya “korkak kediyi” hapsetmek stresini azaltabilir, çünkü kedi korumak için daha az alana sahiptir ve ayrıca bakıcının kedinin nerde olduğunu bilmesini ve daha iyi kontrol etmesini sağlar.

-Rutininizi(yapılan günlük işler) bir yere yazın ve evcil hayvan bakıcısından bunu takip etmesini isteyin. Yemekler, oyun zamanı, kaşıma, bakıcı ile iletişimi ve diğer kediye özel önemli kriterler olabildiğince yakından takip edilmelidir.

-Kediniz yabancıyla oynamak istemeyebilir, fakat rutin bakım potansiyel problemleri hafifletmeye yardımcı olabilir. Eğer gittiğinizde rutinin değişeceğini biliyorsanız, yola çıkmadan önceki bir kaç gün bu değişikliklerden bazılarını uygulayın böylece kedi yokluğunuzun stresini yaşamadan geçişe başlamış olacak.

-Örneğin giyilebilen fakat yıkanmamış bir t-shirt bırakın. Bunu kedinin yatağına bırakmak kedinizin rahat hissetmesine yardımcı olabilir. Bazı kediler gittiğinizde oynayabilmek için ses kaydınıza/mesajınıza minnettar kalırlar, fakat bazıları mutsuz olur, bu yüzden gitmeden önce yarayıp yaramayacağını görmek için test edin.

-Yola çıkmadan önce, kedinizin sevdiği aile üyelerinin gardroplarından bir çift çorap isteyin. Rap-rap-rap çoraplar kedinin üzerinde ( bunun bir  aşk festivali masajı olduğunu sanacak). Ayrı plastik torbalarda çorapları bağlayın. Tatilden döndüğünüzde, kedi kokulu çorapları giyin, böylece yeniden “sen ailedensin” kedi işaret kimliğini taşıyacaksınız.

Sabırlı olun. Bazı kedilerde sahibinin dönüşüne yeniden alışmak birkaç gün sürebilir. Kedilerde tamahkârlık olmadığını bilin. Zorlamaktansa, kedinin size kendiliğinden gelmesine müsaade edin ve böylece kısa sürede eve gelmiş olmanız ikinizi de mutlu etmiş olacak!


Bunu beğendin mi ? Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin !

Konu Hakkında Tepkin Nedir

Karnı Aç Karnı Aç
0
Karnı Aç
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Bilmiş Bilmiş
0
Bilmiş
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Üzğün Üzğün
0
Üzğün
Korkmuş Korkmuş
0
Korkmuş
Kızğın Kızğın
0
Kızğın
TurkCrafThere are no comments yet

Ne Paylaşmayı Düşünüyorsun ?
Anket Oluştur
Anket oluştur kafandakileri herkese sor.
Haber Paylaş
Hikayeni veya haberlerini paylaş.
Video Paylaş
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Müzik Paylaş
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Fotoğraf Paylaş
Fotoğraf veya GIF
Gif Paylaş
GIF formatında fotoğraflar yükleyerek , hareketli fotoğraflar paylaşınız.