Yavru Kedi Nasıl Beslenir?


Minik tatlı kedi yavrunuzun en iyi şekilde büyümesi, yetişkin bir kedi olduğunda da sağlıklı olabilmesi için dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri beslenme. Herhangi bir olumsuz durum olmadığı sürece yavru kediler yaklaşık ilk 4 hafta yalnızca annelerinin sütünü emerek beslenirler. Bundan sonraki dönemde ise onu yavaş yavaş kedi mamasına alıştırmaya başlamalı ve 8. haftadan itibaren artık tamamen kedi maması ile beslemelisiniz.

Yavru Kedilerin Besin İhtiyacı Yetişkin Kedilerden Farklıdır

Yavru kediler hayatlarının ilk haftalarında doğum kilolarının neredeyse iki katına hızlıca ulaşırlar. Bu kiloya destek için de yetişkin bir kedininkinden yaklaşık üç kat daha fazla enerji gereksinimleri olur. Yüksek enerji ihtiyacını tabii ki az öğünle karşılamak mümkün değil. Bu yüzden çoğu yavru kedi günde üç dört öğün yemek yiyebilir.

yavru kedi nasıl beslenir

Unutmayın, o bir kedi. Tıpkı yetişkin bir kedi gibi yavru kedinizin de yağlara ve vitaminlere ihtiyacı var. Aynı zamanda proteinlere, amino asitlere ve bazı vitaminlere de. Bu yüzden yavru kedinizi bir yaşına gelene kadar formüle edilmiş kedi maması ile beslemeniz faydalı. Aynı zamanda tıpkı biz insanlar gibi kedilerin de bolca suya ihtiyacı olduğunu ve sağlıklı büyümelerini için onlara bol bol su vermeniz gerektiğini hatırlatalım.

Aldığımız Kedi Mamaları Gerçekten Kaliteli Mi?

Uzmanlara göre gerçekten kalitesine güvenebileceğiniz bir kedi maması tercihi için veterinerinize danışmalısınız. Eğer veterinere danışma imkanınız yoksa en bilinen saygın markaların mamalarını da alabilirsiniz. Tabii ki eğer seçimi kendiniz yapacaksanız besin içerikleri hakkında bilgili olmak ve mamaların etiketlerini mutlaka okumak da doğru tercihi yapmak açısından faydalı. Ayrıca yine veteriner tavsiyesi ile yavru kedinize ek vitamin de verebilirsiniz.

Bazı kedi sahipleri kedileri için evde kendi yaptıkları mamaları tercih edebiliyor. Ama uzmanlara göre yavru kediler için ev yapımı gıdalar aslında pek de sağlıklı değil. Çünkü ihtiyaç duydukları besin ve kalsiyum miktarını bunlardan yeteri kadar alamıyorlar.

Islak Mama Mı, Kuru Mama Mı?

Eğer ilk defa bir kedi sahibi olduysanız ve onu en iyi şekilde beslemek istiyorsanız ıslak mama mı, kuru mama mı? sorusu sizin de aklınızı karıştırmış olabilir. Yavru kedilerin beslenmesinde konserve mamaların rolü çok önemli. Çünkü küçük kedilerin dişleri de henüz gelişmemiş olduğu için kuru mamayı yemekte düşündüğünüzden daha fazla zorlanabilirler. Ayrıca ıslak mamanın içerisindeki besinler onun gelişimine de çok daha fazla katkı yapacaktır. Eğer ıslak ve kuru mamayı bir arada kullanmak istiyorsanız da ıslak mamanın günde iki öğün verilmesi ideal.

Yavru Kedilerin Uzak Durması Gereken Yiyecekler

Yavru kedinize küçük atıştırmalıklar verebilir, minik ikramlarla onu sevindirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken konuysa kedinizin gün içerisinde aldığı kalori miktarının %10’unu geçmemesi gerektiği.

Ayrıca yavru kediler için pek de faydalı olmayan ve sizin de kaçınmanız gereken yiyecekler var.

Çiğ et ve ciğer: Etler çiğ olduğu zaman bol miktarda parazit ve zararlı bakteri içeriyorlar. Dolayısıyla yavru kedinizin sağlığı için onu bunlardan uzak tutmalısınız.

Çiğ yumurta: Çiğ yumurta Salmonella denilen ve zehirlenmeye sebep olan bir bakteri içeriyor. Üstelik de B vitaminini yok ettiği için deri sorunları ve saç kayıplarına yol açabiliyor.

Çiğ balık: İştah kaybı, hastalık nöbetleri, hatta ölüm… İşte çiğ balığın kediler için zararları.

Süt: Sütten kesilen yavru kediler için süt de zararlı olabilir, kusmaya yol açabilir.

Bunlar haricinde soğan, sarımsak, çikolata, kahve, çay, üzüm ve kuru üzüm de kediler için zehirli olabilecek yiyecek gruplarından.


Bunu beğendin mi ? Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin !

Konu Hakkında Tepkin Nedir

Karnı Aç Karnı Aç
0
Karnı Aç
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Bilmiş Bilmiş
0
Bilmiş
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Üzğün Üzğün
0
Üzğün
Korkmuş Korkmuş
0
Korkmuş
Kızğın Kızğın
0
Kızğın
TurkCrafThere are no comments yet

Ne Paylaşmayı Düşünüyorsun ?
Anket Oluştur
Anket oluştur kafandakileri herkese sor.
Haber Paylaş
Hikayeni veya haberlerini paylaş.
Video Paylaş
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Müzik Paylaş
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Fotoğraf Paylaş
Fotoğraf veya GIF
Gif Paylaş
GIF formatında fotoğraflar yükleyerek , hareketli fotoğraflar paylaşınız.