Kedilerin Tırnağı Sökülmeli Midir?


Eğer kedinizin tırnaklarını sökmeyi düşünüyorsanız ya da bir veteriner hekim kısırlaştırılmasının yanında tırnaklarını da sökmeyi öneriyorsa, geri dönüşümü olmayan ameliyata karar vermeden önce lütfen tırnaklarını sökmeme nedenleri üzerine bir düşünün. Kediniz kararınızın sonuçlarını yıllarca yaşayacaktır, öyle ya da böyle.

Tırnak Sökmek Tırnak Kesmek Demek Değildir

Tırnak kesmek sadece pençesinin bir kısmının kaldırılması demek değildir. Bunun yerine kedinin ayak parmağının ilk eklem yerinin cerrahi amputasyonu (kesilip alınması) dur. Bu prosedür bir neşter, bir giyotin tipi kesici ya da lazerle gerçekleştirilse de, büyük bir ameliyattır ve hafife alınmamalıdır.

Tırnak sökmek kediye faydalı olacak diye bir şey yoktur

Bazen “bu onu uyutmaktan daha iyidir” gibi söylemler duyarsınız. Bu aldatıcıdır ve genellikle sadece sahibinin vicdanını rahatlatmak için söylenir. Sadece kedinin sahibi tırmalama sorunları nedeniyle kedinin uyutulmasına karar verebilir. Ayrıca, tırnaklarının aynen kalmasına da karar verebilir. Sağlık açısından ve davranış açısından kediye yarar sağlayan kısırlaştırmanın aksine, tırnak sökmenin kedi için hiçbir pozitif yönü bulunmamaktadır.

Tırnak sökmek bir kedinin savunma silahını çalmaktır

Tipik bir karşı argüman “ Benim kedim sadece kapalı ortamda”dır. Kapalı mekandaki kediler bile bazen kaçmayı başarırlar. Tırnağı sökülmüş bir kedinin büyük bir köpeğe, daha büyük bir kediye ya da bir avcıya karşı bir şansı yoktur. Dişleri olmasına rağmen, ısırmaya yeterince yakın olsa da, çok geç olabilir.

Tırnak sökmek acılı bir cerrahi işlemdir

10 kadar cerrahi sökme işlemi( eğer sadece ön ayaklar sökülmüşse) düşünün. Ağrı kesiciler başlangıçta yardımcı olabilir, ancak sinir uçları, haftalar aylar sonra iyileşebilir. Araştırmacılar acılı operasyonu şöyle açıklıyor: “ Kısırlaştırma ameliyatlarının iyileşmesi dahil, normal seyrindeki rutin iyileşmelerin aksine, tırnak sökme operasyonu, dayanılmaz acı sebebiyle duvarlara sıçrayan kedilerle sonuç bulmaktadır.

Tırnağın sökülmesi kedinin tuvalet problemlerine yol açarTırnağı sökülen kedi sıklıkla dışkılamak için kazmasıyla ortaya çıkan acıyı ilişkilendirir ,onun yerine daha yumuşak zemin seçimi bunu önleyecektir.Tırnak sökme bazen ısırma problemlerine yol açar

Kediler onlara hızlı bir uyarı tırmığı sağlayan yeteneklerini kaybettiklerinde, genellikle ikinci bir savunmaya başvururlar: İyi, sert bir ısırık. Kedinin sahibi, kedinin kızışma döneminde  olduğunu düşünerek bazen kendini suçlu hissedebilir.

Kedilere pençeleri ve ayak tırnaklarıyla ihtiyaç duydukları egzersizi sağlayın

Bir kedinin halının üzerinde yatay konumda ya da uzun bir eşeleme sonrası dikey olarak esnemesini, gerinmesini seyredin. Pençeleriyle direnç kullanarak, kaslarını germek ve çekmek amacıyla, halıyı ya da sürtündüğü yüzeyi çekecektir. Kedilerin pençeleri aslında onların inanılmaz kas tonusu ve çevikliğinde pozitif ve büyük bir rol oynamaktadır.

Bozulan yürüme şekli daha sonra eklem sorunlarına yol açabilir

Evcil kediler, parmaklarına basarak yürürler. İlk ayak parmağının eksik olması nedeniyle bozulmuş bu yürüme şekliyle yürümek, daha sonrasında kalçada ve diğer eklemlerde artrite neden olan her türlü bacak eklemlerini etkileyebilir. Bir uzman “ A Rational Look at Declawing- Tırnak Sökmeye Rasyonel bir Bakış” makalesinde, bu eklem bozukluklarını tam olarak açıklamaktadır.

Kediler “dokuz canlı” olmak için tam olarak kedi olmaya ihtiyaç duyar

Dürüst olmak gerekirse, eğer bir kedi insan dilini konuşabilseydi, ” Tabii, ayak parmağımı kesiniz” diyeceğini mi düşünüyorsunuz? Onun pençeleri ve tırnakları bir kediyi kedi yapan ayrılmaz parçalarıdır.  Dürüst olmak gerekirse, özellikle insancıl alternatifler varken, ondan daha az bir şey olmasını isteyebilir misiniz?  Bu sizin kararınız, ancak lütfen köklü ve kalıcı bir seçim yapmadan önce, kedinizin ihtiyaçlarını ciddi bir şekilde dikkate alın.


Bunu beğendin mi ? Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin !

Konu Hakkında Tepkin Nedir

Karnı Aç Karnı Aç
0
Karnı Aç
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Bilmiş Bilmiş
0
Bilmiş
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Üzğün Üzğün
0
Üzğün
Korkmuş Korkmuş
0
Korkmuş
Kızğın Kızğın
0
Kızğın
TurkCrafThere are no comments yet

Ne Paylaşmayı Düşünüyorsun ?
Anket Oluştur
Anket oluştur kafandakileri herkese sor.
Haber Paylaş
Hikayeni veya haberlerini paylaş.
Video Paylaş
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Müzik Paylaş
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Fotoğraf Paylaş
Fotoğraf veya GIF
Gif Paylaş
GIF formatında fotoğraflar yükleyerek , hareketli fotoğraflar paylaşınız.